1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guajiro [1.7K]
3 years ago
10

Someone help me ASAP 10 points each

Mathematics
1 answer:
tia_tia [17]3 years ago
4 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A)√3.√27<br> B)5√⅕-√45+√80<br> C)√(√3-2)²-4√5<br> D)³√27+³√-64-2³√125
Olegator [25]

Answer:

Where the question at

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP CHOOSE 2 ANSWERS !! :))
marissa [1.9K]

Answer: Most likely (A) and (D)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The value of a $3000 computer decreases about 30% each year. write a function for the computers value V(t)
den301095 [7]

Answer:

Function for given situation is : V(t)=3000(0.70)^t

Value of computer after 4 years = $720.3.

Step-by-step explanation:

Given that the value of a $3000 computer decreases about 30% each year. Now we need to write a function for the computers value V(t). then we need to find about how much will the computer be worth in 4 years.

It clearly says that value decreases so that means function represents decay.

For decay we use formula:

A=P(1-r)^t

where P=initial value = $3000,

r= rate of decrease =30% = 0.30

t= number of years

A=V(t) = future value

so the required function is V(t)=3000(1-0.30)^t

or V(t)=3000(0.70)^t

Now plug t=4 years to get the value of computer after 4 years.

V(4)=3000(0.70)^4

V(4)=720.3

Hence final answer is $720.3.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Line segment AB has a length of 4 units. It is translated 2 units to the right on a coordinate plane to obtain line segment A'B'
JulijaS [17]
4 units, because a translation is a rigid motion, meaning it preserves segment length.

8 0
3 years ago
Find the value of each.<br><br> 4 boxes of pasta at $1.25 each
____ [38]

Answer:

The total of all the boxes would be $5.00.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help on this please
    14·1 answer
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • 23 hours after 8:00 pm
    11·2 answers
  • ASAP!!! if my grade is a 91% and i get a 74% what will my grade be
    9·2 answers
  • Fred runs 200 metres in 21.2 seconds.
    6·1 answer
  • A tree that is 40 feet tall casts a 30 foot shadow. At the same time another tree casts a 20 foot shadow. How tall is the second
    9·2 answers
  • Decrease 20 sec by 20%
    13·1 answer
  • Please help please help,! :( this is urgent!
    10·1 answer
  • 3=2 1/6 + ____<br><br><br> Please help or explain I’m confused!
    9·2 answers
  • 31 points answer fast
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!