1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
3 years ago
5

Use the equation editor below to state how many minutes there are in 1 10 hour. Then, calculate how many minutes are equal to 5

× 1 10 hour
Mathematics
1 answer:
Korvikt [17]3 years ago
4 0

Answer:

Number of minutes in (5\times \frac{1}{10}) hours = 30 minutes

Step-by-step explanation:

Number of minutes in 1 hour = 60 minutes

Number of minutes in \frac{1}{10} hours = \frac{60}{10} minutes

                                                   = 6 minutes

Therefore, number of minutes in 5\times \frac{1}{10} hours = 5 × 6

                                                                            = 30 minutes

You might be interested in
Micheal models an experiment. He places a model car on a tramp that can be adjusted to different heights. Each time the model ca
Nadusha1986 [10]

Answer:A

Step-by-step explanation:

because i just know iot is

8 0
2 years ago
Part Two: Find they<br> 5. y= 4x + 3
skelet666 [1.2K]

Answer:

divide 4. from 4 n 3. 3 divided by 4 answer us the answer fir x and then you times that answer to 4 and that is the answer for y

7 0
3 years ago
Help help help help help
Sindrei [870]
DONT PRESS THE LINK ABOVE ! ITS A SCAM
3 0
3 years ago
Which compound inequality could be represented by the graph? -5 4 -3 -1 0 4 0 X5 3 or x&gt;-1​
AveGali [126]

_44_3_10 4 0 ×53 ×<9 =02947</245

8 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
4 years ago
Other questions:
  • Using four or more complete sentences, contrast race and ethnicity and provide an example of each.
    5·2 answers
  • Can someone help me with 27-28?
    6·1 answer
  • The amount of algae in a bloom, P, can be modeled by the equation P = t^4 + 6t^3+ 7t^2 + 8t, where t is measured in weeks. Durin
    8·2 answers
  • Please help out before 8pm !!
    5·1 answer
  • The number of outcomes for an event is found by _________the number of choices for each stage of the event.
    7·1 answer
  • The picture is the question
    5·1 answer
  • An attorney charges a fixed fee of $220 for an initial meeting. He charges
    8·1 answer
  • ABC is dilated by a factor of 1/2 to produce A'B'C'
    14·2 answers
  • 8x^2+1/9
    11·1 answer
  • If Paul is older than Bill and Fred is younger than Bill, then Bill's age is between Paul's and Fred's.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!