1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pychu [463]
3 years ago
9

Ms. Shaw wants to go on vacation to Brazil the cost for one ticket is $985 if she goes with a group the ticket price is marked d

own 15% how much would her ticket cost if she traveled with a group?
Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]3 years ago
8 0

Answer:

$837.25

Step-by-step explanation:

100%-> $985

1%->$9.85

15%->$9.85×15=$147.75

85%->$985-$147.75=$837.25

You might be interested in
A sphere has a radius r=12 inches. What is it’s approximate volume
alexandr402 [8]

Answer: 7238.28

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which is equivalent?
attashe74 [19]

Answer:

the answer is -8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following system of equations:<br><br> x + 3y = −4<br> x + 5y = −6<br><br> pls and thx
Agata [3.3K]

Answer:

x = -1  y = -1

Step-by-step explanation:

x + 3y = −4

x + 5y = −6

Multiply the first equation by -1

-x - 3y = 4

The add to the second equation to eliminate x

-x - 3y = 4

x + 5y = −6

--------------------

 2y = -2

Divide by 2

2y/2 = -2/2

y = -1

Now solve for x

x+3y = -4

x +3(-1) = -4

x -3 = -4

Add 3 to each side

x-3+3 = -4+3

x = -1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I GIVE BRAINLIST! THIS IS ALMOST DUE!
labwork [276]

Answer:

"B A C" 16x20=320

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
I need help sorry for bothering everyone. Two supporting reasons are missing from the proof. Complete the proof by dragging and
attashe74 [19]
Since ∠2=60° = ∠8 so it will also be 60 °
the sum of the both are 60°+∠7=180°
∠7= 180°- 60° = 120°
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5r^2-38r-16 i must factor by grouping but im very lost
    11·1 answer
  • Find the volume of the sphere. Give the answer in terms of pi and rounded to the nearest cubic foot.
    11·2 answers
  • What is 7/5 turned into a decimal
    10·1 answer
  • What is 8a = 5a + 21 please and thank you
    14·2 answers
  • Uncle Buck used 5 cups of flour to make 8 dozen muffins. How many
    13·1 answer
  • Aaliyah had some candy to give to her children.She first took 10 pieces for herself and evenly divided the rest among her childr
    12·1 answer
  • Me when i was little i looked so weird
    12·2 answers
  • Someone help i'll give brainliest to right answer!
    6·1 answer
  • Please don’t troll include work
    13·1 answer
  • A dozen large muffins cost $7.99.<br> How much does each muffin cost?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!