1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
3 years ago
6

Distribute -3(2n + 8)​

Mathematics
1 answer:
Brut [27]3 years ago
8 0

Answer:

-6n - 24

Step-by-step explanation:

-3(2n) = -6n

-3(8) = -24

You might be interested in
What is -4 x 8 x n simplified?
Galina-37 [17]

Answer:

It's -32x^2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Please help!!!! i’ll give brainliest
larisa86 [58]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At breakfast, restaurant charges $2 for the first cup of orange juice and then $1 for each refill which graph represents this si
liq [111]

Answer:

line

Step-by-step explanation:

y= 2+(x-1)*1= x+1

y=x+1

linear function, the graph is going to be a line

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
John's temperature is 98.6 degrees.<br> Positive or Negative
Leto [7]

Answer:

positive, its above 0

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help , which segment is congruent to al
svetlana [45]

CI is congruent to AI

Step-by-step explanation:

Congruent means  they are identical, CI and AI are identical

5 0
2 years ago
Other questions:
  • There are 32 students in Jenny's class. If the teacher randomly picks a student to call on, what is the probability that Jenny w
    6·1 answer
  • What are the lengths of sides KN and NM of the kite?<br> KN = <br> units<br> NM = <br> units
    5·2 answers
  • A car is driving at the speed of 58 km/h.How much time will it take to drive for distance 32 miles?
    11·1 answer
  • abdul bought 3 cds that were each the same price. including sales tax, he paid a total of $47.40. of that total, $2.70 was tax.
    6·1 answer
  • During Devin’s foot ball season with the devil dogs, he played 21 games. In each game, he ran 125 yards. How many total yards di
    8·1 answer
  • URGENT<br><br> If the sine of a certain angle is 12/13, what could the cosine of that angle be?
    6·1 answer
  • REPOST HELP PLEASEEE<br><br> I KNOW THIS ISNT MATH BUT NO ONE IS SEEING IT
    9·1 answer
  • Please answer asap<br> 25 points
    8·1 answer
  • 4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
    15·1 answer
  • (3,4) and (0, 5)<br> write a linear equation
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!