1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eduardwww [97]
3 years ago
9

Let (12,-5) be a point on the terminal side of an angle 0. Find the values of sin e, cose, and tan

Mathematics
1 answer:
lord [1]3 years ago
5 0

Answer:

Sin = -5/13

Cos = 12/13

Tan = -5/12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A grocery store sells fruit by the pound. The table shows the costs for raspberries and strawberries, where I represents the wei
Anika [276]

Answer:

2 pounds Raspberry costs - 9.50. I pound Raspberry cost> 9.50 =4.75 2 ki 1 pound. Strawberries cost = 3.22. cost of Raspberry Jafrost of Strawberry). = 4.75.3.22 f. 53. Raspberry cost $ 1.53 more than strawberries.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Hilda runs 2/3 of a mile in a half-hour. If she continues to run at a constant rate, how many miles will she run in 3 hours?
Naddika [18.5K]
2/3 a mile in half an hour
3 hours=6 x 2/3
6/1 x 2/3 = 12/3
12/3 =4 miles in 3 hours
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the prime factorization of 32?
dalvyx [7]
You could’ve just looked it up

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is this graph<br> a function<br> A. Yes<br> B. No<br> PLEASE HELP<br> 14 POINTS OR BRAINLIST
Lubov Fominskaja [6]

Answer:   A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate (cost of 1 candy bar) if it costs $2.59 for 4 candy bars.
Anuta_ua [19.1K]
So you do 2.59/4

= 0.6475
round it to 0.65
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The frequency table shows the results of a survey comparing the number of beach towels sold for full price and at a discount dur
    14·2 answers
  • Michelle received notice from her bank that her account balance was - $12. She then went to the bank and deposited her paycheck.
    7·2 answers
  • Nancy purchased some bed sheets for $ 36 they were on sale 25% off.What was the original price of the bed sheets?
    14·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%20%5Ctimes%205" id="TexFormula1" title="5 \times 5" alt="5 \times 5" align="absmiddle" class
    10·1 answer
  • A baseball stadium has 45,000 seats. If tickets have been bought for 5/8 of the seats for the next game, how many seats are stil
    7·1 answer
  • 5 is 50% of what number?
    7·2 answers
  • NEED HELP ASAP OR I WILL FAIL
    10·1 answer
  • For what value of x is XYZA a rectangle?<br> A. 2<br> B. 3<br> C. 4<br> D. 5<br> 5x - 5
    6·1 answer
  • Which expression represents the phrase below?<br> 3 fewer than a number, p
    8·2 answers
  • Please help
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!