1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
3 years ago
15

Is the relation a function?

Mathematics
2 answers:
KIM [24]3 years ago
7 0

Answer:

Yes it's a function

Step-by-step explanation:

Ray Of Light [21]3 years ago
5 0
ANSWER:
Yes it is a function.
You might be interested in
A manufacturer of computer logic boards is changing to a new model. The amount of time to setup for the new logic boards is
natima [27]

Answer:

1.5 batches take 12.375 hour

Step-by-step explanation:

The first batch takes 10.5 hours, meaning only .5 batches are left. You then take the time that each new full batch takes (4.25) and divide it by 2 as you only need half of one batch. Meaning 0.5 of a batch takes 2.125 hours. You then take the time of the two batches (10.5, and 2.125) and add them, leaving you with 12.625. Meaning 12.375 is the most viable answer.

4 0
2 years ago
If f(6)=7 what is f(-2)​
Fed [463]

Answer:

1 is correct answer or not please reply me

3 0
3 years ago
4.8/1 7/9 =(1.2b):6 2/3
Hunter-Best [27]

Answer:

b = 15

Step-by-step explanation:

Solve for b:

\dfrac{4.8}{1\frac{7}{9}}=\dfrac{1.2b}{6\frac{2}{3}}

Cross multiply:

6\dfrac{2}{3}\cdot 4.8=1.2b\cdot 1\dfrac{7}{9}\\ \\\dfrac{6\cdot 3+2}{3}\cdot 4.8=1.2b\cdot \dfrac{9+7}{9}\\ \\\dfrac{20}{3}\cdot \dfrac{48}{10}=\dfrac{12b}{10}\cdot \dfrac{16}{9}\\ \\20\cdot 4=b\cdot \dfrac{16}{3}\\ \\5=b\cdot \dfrac{1}{3}\\ \\b=5\cdot 3\\ \\b=15

8 0
4 years ago
can anyone help tech me how to solve for tax and tip. im going to 6th grade and trying to get into the advanced group but I don'
baherus [9]

If something isn't clear or you're still confused about, let me know in the comments.

Step-by-step explanation:

Okay, here's my best try.

Suppose you have a bill for $8.45

If you are asked to add, say, 8% tax, you must calculate 8 percent of 8.45 and then add it to 8.45.

Begin by converting 8% to decimals by dividing by 100.

\frac{8}{100}=0.08 8% is 0.08 in decimal form.

To calculate a percentage of a number, you multiply the decimal percent by the number; example:

0.08(8.45) 8.45 is being multiplied by 0.08. The result is: 0.676. (this is the tax; however you have to round up to two decimal places: $0.68)

After finding the tax amount, if you are asked to add it to the bill, you have to add it to the original bill; in this case, $8.45

This would be: 0.68+8.45=9.13.

Therefore, the total bill after tax is for $9.13

----------------------------------------------------------------------------------------------------

With tips is the same thing, however, you can have 2 situations.

Situation 1: You are asked to calculate 15% tip of total bill.

In this situation, you can do the same we do to calculate tax.

Convert the percentage to decimal by dividing by 100.

\frac{15}{100}=0.15

and multiply it by the original bill.

0.15(8.45)=1.2675. Rounding up, this would be $1.27 for tip.

If you were to add it to the original bill, simply sum.

8.45+1.27=9.72

The total bill after tips is for $9.72

Situation 2: You are asked to calculate 15% tip of the total bill with a tax of 8% included.

In this situation, you must first calculate the total bill with the tax added, like we did above; we got a bill for $9.13 (Tax included)

Then you can calculate 15% tip of this new bill that has tax included.

Convert

\frac{15}{100}=0.15

Multiply by the new bill (because this is the one that includes tax)

0.15(9.13)=1.3695 Round up.... $1.37 for tips.

If you are asked to give a total amount of money including tax and tips, add this to the bill.

9.13+1.37=10.50

This bill would be for $10.50

3 0
3 years ago
4 pounds of kitty litter cost $1.92. What is the price per ounce?
Keith_Richards [23]
1.92/4 then you take that which is .48 and do .48/16 to get .03
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jessica is going to a vegetable shop. She buys some lady fingers for $23, some potatoes for $30,
    10·1 answer
  • Simplify the equation _3(_7x_5)
    13·1 answer
  • John shot a toy rocket into the air. Consider the graph below which shows the relationship between the height of the rocket from
    5·1 answer
  • Why is it important to write numbers in different ways
    6·1 answer
  • 5. A tree is 3 feet tall. After 2 years it was 6 feet tall. What does the slope
    14·1 answer
  • Estimate the solution for 632.97
    8·1 answer
  • Martin, an accountant, observes that his company purchased refrigerators at a cost of $300 and is currently selling them at a pr
    11·2 answers
  • PLS HELP ILL GIVE YOU BRAINLIEST <br><br> What is the area of the circle in terms of pi?
    11·2 answers
  • What is the value of x?<br> B<br> (x-4)<br> С<br> 19<br> А A<br> F<br> X
    11·1 answer
  • 576 = 96 × 6
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!