Answer:
11×20
Step-by-step explanation:
15 + 5 = 20
Answer:
Not sure if this is correct but it should be y=210x-140
Step-by-step explanation:
The graph of linear equation 2x - 3y = -12 is as shown below.
I this question, we have been given a linear equation 2x - 3y = -12
We need to graph the points.
For x = 1,
2(1) - 3y = -12
2 - 3y = -12
-3y = -14
y = 14/3
For x = 0,
2(0) - 3y = -12
y = (-12)/(-3)
y = 4
For x = -1,
2(-1) - 3y = -12
-3y = -12 + 2
y = (-10) / (-3)
y = 10/3
So, we get coordinates (1, 14/3), (0, 4) and (-1, 10/3)
Now we plot these points.
The graph of linear equation 2x - 3y = -12 is as shown below.
Learn more about the linear equation here:
brainly.com/question/23832475
#SPJ1
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
Answer:
c is the correct one
Step-by-step explanation: