1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
3 years ago
9

If the gas station is selling 5 bottles of water for $10, what is the unit price of each bottle of water?

Mathematics
2 answers:
enot [183]3 years ago
6 0
It would be 2$ for one bottle
Aloiza [94]3 years ago
6 0

Answer:

2

Step-by-step explanation:

5 bottles = 10 dollars

divide by 5 to get 1 bottle

now divide 10 by 5 that will be 2

2$ for 1 bottle

You might be interested in
Which system of equations has the same solution as the system below? 2x+2y=16 and 3x-y=4
Sladkaya [172]
4x divide 16 3x-4y it is the answer
3 0
4 years ago
What is the surface area?
loris [4]
I believe it is 1250
Explanation: Area of a triangle=1/2bh-1/2•20•30
Area of square=bh-25•25
Add your answers together then you get 1250
7 0
3 years ago
The town librarian bought a combination of new-release movies on DVD for $20 and classic movies on DVD for $8. Let x represent t
Galina-37 [17]

Answer:

x = 1, y = 60

Step-by-step explanation:

Value of new-releases (x) = $20 each

Value of classic (y) = $8 each

Total budget = $500

Equation : 20x + 8y = 500

The librarian wants to purchase maximum DVDs. She can get more DVDs of classic movies for $8 as they are less costly.

Lets assume the librarian buys at least one new-release DVD.

x=1

20x + 8y = 500

8y + 20(1) = 500

y = 60

<em>Therefore, in a budget of $500, the librarian can purchase 60 classic movies and 1 new-release.</em>

!!

8 0
3 years ago
Solve the equation. If there is no solution, select no solution.
sergey [27]

Answer:

no solution to the question

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance between A(0, 5) and B(5, -7) ?
lord [1]

Answer:

The distance between the two points is 13 units.

Step-by-step explanation:

take the test

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A department store purchases logo shirts at a cost of $10 per shirt. They increase the price 100% and put them on the sales floo
    10·2 answers
  • (03.03 LC)Which type of wave requires a medium in which to travel?
    13·1 answer
  • The price of oranges went from $.90 per lb to $1.20 per lb in five years. Find the rate of change of the price of oranges.
    7·1 answer
  • Write 2.467 as a percent.<br> a. 0.02467%<br> b. 246.7%<br> c. 24.67%<br> d. 2,467%
    15·1 answer
  • During 2018, Towson Company had credit sales of $54,000 and cash sales of $14,000. In 2018 Towson collected $31,000 of accounts
    9·1 answer
  • Which geometric series results in a sum of -69,905 ?
    6·1 answer
  • 50% of what number is 15?
    12·1 answer
  • A piece of wire, 12.55m long is cut into 50 pieces of equal length. How long is each piece?​
    5·2 answers
  • I’m stuck on this question if someone could help me I would highly appreciate:)
    8·1 answer
  • How would you do this
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!