Answer:
x=24
Step-by-step explanation:
bc
Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
I think #1 is -1/2 but im not sure i dont know about the other answers
The answer is A because the equation is 40/10 which would give you 4 and it asks m/s.