1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
11

HELP HELP HELP

Mathematics
1 answer:
Luba_88 [7]3 years ago
5 0

Answer:

Meow Island has a linear function.

Step-by-step explanation:

Meow Island increases by multiply the input by 3 for each coordinate. On the other hand, Purr Island increases by adding 4. Linear functions increase with multiplication, not by addition, and so Meow Island increases linearly.

You might be interested in
Assume that y varies inversely with x. If y=9 when x=7, find y when x=2.
Aleks [24]

Answer:1.56

Step-by-step explanation:

For constant of proportionality of k,

y=(1/k)*x

If y =9,

9=7/k

K=7/9=0.78

y=0.78x

y=0.78*2=1.56

When x

4 0
3 years ago
Find the perimeter of the following rectangle.
Ede4ka [16]

So the formula to workout the area of a rectangle is height X width

so 11/3 x 5/8

which is 55/24 ft if they want a mixed number then... 2 \frac{7}{24\\}

hope this helps

6 0
2 years ago
ATA movie theater the size of popcorn has decreased by 10%. If the old bag held 14 cups how much does the new bag hold
Burka [1]

I think

Step-by-step explanation:

12.5 since it decreases 10% and the old bag had 14 cups and 10% is 1.4

3 0
2 years ago
2/3x - 1/2y = 3
nevsk [136]
2/3x - 1/2y = 3    |multiply both sides by 6

4x - 3y = 18

1/2x + y = 5    |multiply both sides by 2

x + 2y = 10

Answer: 4x - 3y and x + 2y = 10.
7 0
3 years ago
Estimate the unit rate to the nearest hundredth. $1.19=GRAPE JUICE 12 fl oz. The unit rate is about$_ per fluid ounce.
Ket [755]
To find the unit rate of a given amount, you have to divide the price by the fluid oz or amount. In this case it is 1.19 / 12. The quotient is 0.0991666667 or (rounded) $0.10.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Brandon and his children went into a bakery and where they sell donuts for $1.25
    6·2 answers
  • If the pattern below follows the rule "Starting with five, every consecutive line has a number one more than the previous line,"
    13·1 answer
  • Could someone help me
    11·1 answer
  • A college has 480 students. Each student is numbered 1 through 480. A sample of 25 students is needed, so a computer randomly ge
    10·2 answers
  • The functions f(x) and g(x) are defined below.
    8·1 answer
  • Max made 20$ walking his uncle Bobs dog.max gave his friend angel 7$ for his birthday. What percent of his money did max give to
    11·1 answer
  • I GIVEEEEEEEEEE BRAINLISTT
    13·1 answer
  • What is the answer to the following <br>-1+8=​
    8·2 answers
  • Please helpppp fasttt please explain because i dont know how to do this
    12·1 answer
  • What does it mean to be 150% of something?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!