Area = 36 = length*width
Then, while the area is constant the product length*width is constant.
Length and area are inversely related.
That means that to keep the same product (area), length vary in inverse proportion to width.
If you increase length, widht has to decrease to satisfy this relation:
width = 36/length
Of course, you can also say: length = 36 / width.
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
What's 200 minus 50 that's your answer simple
Answer:
Step-by-step explanation:
3x - 6y = -1
-6y = -1 -3x
-6y = -(1+3x)
y = -(1+3x)/-6
y = (1 + 3x )/6
Vertical or horizontal; it depends on what the function is.