1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
2 years ago
15

What is the arc measure of major arc ABC in degrees?

Mathematics
1 answer:
AURORKA [14]2 years ago
7 0

Answer:

123847323247647525547824817703412

You might be interested in
HElp me?<br> Please? Yikes?
Contact [7]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The quotient of 794.1 divided by 7.61, expressed to two decimal places, is A. 104.35. B. 95.83. C. 786.49. D. 1,043.50.
AysviL [449]
<span>The question asks us to find the quotient of 794.1 by 7.61, expressed to two decimal places. First we will divide those two numbers: 794.1 : 7.61 = 104.34954. Then we have to round the result to the 2 decimal places. After 104.34 is 9 so we have to round the number to 104.35. Answer: The quotient is 104.35.</span>
3 0
3 years ago
Peter earned $180 working at a store during the summer months. He bought 4 books worth $12 each from his earnings at the store.
irina1246 [14]

180 - (4 x 12) = 180 - 48 = 132


$132 left.

3 0
3 years ago
Classify each number below as a rational number or an irrational number. −17.6 , 81 , 15π , (square root −29), 13/14
gregori [183]

Answer:

Rational Numbers

−17.6 (-176/10)

81

13/14

Rational Numbers

15π

square root −29

Step-by-step explanation:

Rational Numbers are those numbers which can be written as Ratio of two numbers.

Irrationational Numbers are those which cannot be written as ratio of two numbers. such as recurring numbers.

e.g 0.26262626.........

4 0
3 years ago
Tommy has 3 dogs. Last month, he bought 5 pounds of dog food for 7.95, 8 pounds of dog food for 12.72, and 15 pounds of dog food
bija089 [108]

Answer:

The constant cost of dog food is $1.59 per pound.

Step-by-step explanation:

Divide each pound by the cost and you get $1.59

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which equation is equivalent to 3x – 4y = 24?
    13·1 answer
  • Which is greater 5/7 or 10/12
    9·1 answer
  • Jared owed his brother
    8·1 answer
  • . In a class of students the ratio of the number of students who like to play football and the number of students who like to pl
    15·1 answer
  • Which inequality represents the sentence below?
    15·1 answer
  • What is the difference between 0.02 and -0.02​
    5·1 answer
  • Ava bought 4 bags of bird seed. Each bag contains 600 grams of seed. How many kilograms of seed did Ava buy in all?
    15·1 answer
  • Subtract -2x^2+3x-9<br> from 8x^2+10x-10
    6·1 answer
  • 1000 at 8% for 5 years, find the amount paid for the loan
    13·1 answer
  • Please help me! will mark brainliest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!