1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna35 [415]
2 years ago
12

A trapezoid has a height of 3 meters, a base length of 8 meters, and an area of 30 square meters. What is the length of the base

?
Mathematics
1 answer:
algol [13]2 years ago
4 0

Answer:

Length of the second base will be 12 meters.

Step-by-step explanation:

Area of a trapezoid is given by the formula,

Area = \frac{1}{2}(b_1+b_2)h

Here, b₁ and b₂ are the bases of the trapezoid and 'h' is the vertical distance between the bases.

By substituting the values in the formula,

30=\frac{1}{2}(8+b_2)3

60=3(8+b_2)

20=8+b_2

b_2=12

Therefore, length of the second base will be 12 meters.

You might be interested in
Find the value of 3/4 + 1/5 cannnnnn anyone helppp!???
Oxana [17]

Value of 3/4 + 1/5 is 19/20.

Do you need the steps?

First, calculate the LCM of the denominators (4 and 5) which is 20.

Now, divide 20 by 4 and 5 and multiply the quotient with the numerator.

=>

<u> </u><u>(</u><u>5</u><u>×</u><u>3</u><u>)</u><u> </u><u>+</u><u> </u><u>(</u><u>4</u><u>×</u><u>1</u><u>)</u><u> </u><u> </u>

20

=> <u>15+4</u>

20

=> 19/20

Hope it helps!

Please mark as brainliest :D

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plums cost $0.77 per pound Mangoes cost $1.32 per pound Write an expression that can be used to find the cost of buying p pounds
marissa [1.9K]

Answer:

The graphs below show the cost y of buying x pounds of fruit. One graph shows the cost of buying x pounds of peaches, and the other shows the cost of buying x pounds of plums.

Which kind of fruit costs more per pound? Explain.

Bananas cost less per pound than peaches or plums. Draw a line alongside the other graphs that might represent the cost y of buying x pounds of bananas.

IM Commentary

This task allows students to reason about the relative costs per pound of the two fruits without actually knowing what the costs are. Students who find this difficult may add a scale to the graph and reason about the meanings of the ordered pairs. Comparing the two approaches in a class discussion can be a profitable way to help students make sense of slope.

Solutions

Solution: Slope as Unit Rate

The graph that represents the cost of x pounds of peaches is steeper, so it must have a larger slope. The slope can be interpreted as the unit rate; in this case it tells you the cost of a single pound of fruit.

Since the slope for the peach graph is greater than the slope of the plum graph, the cost of a pound of peaches is greater than the cost of a pound of plums.

For b, students should realize that the cost per pound of bananas will be represented by a slope that is less than either of the other two, and draw a line through the origin labeled "Bananas" and lying below both of the other graphs.

Solution: Adding a scale to the graph

Students who prefer to work with specific numbers can approach this problem by sketching in a scale on the x-axis and y-axis. For example, if they decided that a pound of peaches might cost a dollar, then they might plot the point (1,1) on the line labeled "Peaches", then fill out the rest of the scale accordingly. They could then read off the cost of a pound of plums and see that it is less than for peaches.

For the second question, they could choose any price per pound b for bananas that is less than the one they read off for plums, and then draw a line from the origin through the point (b, 1), and label it "Bananas".

4 0
2 years ago
Zoey made 6 1/2 cups of trail mix for a camping trip. She wants to divide the trail mix into 3/4 cup of servings. Twelve people
AlekseyPX

Answer:

No

Step-by-step explanation:

Given that:

Total number of cups of trail mix available for camping trip = 6\frac{1}{2}

Amount of one serving contains = \frac{3}{4} cups

Number of people at the trip = 12

To find:

Whether each person will be able to get the servings?

Solution:

Here, we can find the total number of servings by dividing the total number of cups of trail mix with the amount of one serving.

First of all, let us convert the mixed fraction into fractional number.

6\dfrac{1}{2} = \dfrac{6\times 2+1}{2} = \dfrac{13}{2}

Therefore, total number of servings available as per the given quantities:

\dfrac{\frac{13}2}{\frac{3}4}\\\Rightarrow \dfrac{13\times 4}{2\times 3} \\\Rightarrow \dfrac{26}{3}\\\Rightarrow \approx 8

So, With this type of servings Zoey will be able to serve only 8 people.

Therefore, there is not enough servings.

7 0
3 years ago
What’s the answer? I need to know this so I can finish my homework FAST!!!!
soldi70 [24.7K]

Answer:


Step-by-step explanation:

he has $16.20 because the amount of cans times the amount of monney per pound equils the answer which means he can buy 2 batterys.

4 0
3 years ago
Jay took out a small-business loan for 210,000. The terms of the loan are 5% annual interest for four years.
Marta_Voda [28]
5% of 210000=
(210000/100)5= $10500 anually

so 4 years will be $42000

he'll pay 42000 + 210000
$252000
answer is B

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I dont get how to dont get how to do this, teacher went way to fast​
    10·2 answers
  • Please help. 15 points. Show all work. Thank you.
    5·1 answer
  • Simplify cos5cos40-sin5cos40
    15·2 answers
  • PLEASE HELP!
    5·1 answer
  • Which congruence theorem can be used to prove △MLQ ≅ △NPQ?<br><br> AAS <br> SSS <br> ASA <br> SAS
    8·2 answers
  • Which of the following eaquals 6000000 in scintific notation
    7·2 answers
  • What greatest common factor of (GCF) of 28 and 98
    9·1 answer
  • What is the area of this composite figure?
    13·2 answers
  • Which side lengths form a right triangle?
    6·1 answer
  • 4x^(4)+8x^(3)-2x^(2) write as a product
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!