1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
3 years ago
15

X f(x) -2 -1/200 -1 -1/20 0 -1/2 1 -5 2 -50

Mathematics
1 answer:
Hitman42 [59]3 years ago
6 0

9514 1404 393

Answer:

  f(x) = -1/2·10^x

Step-by-step explanation:

The y-intercept is -1/2.

The common ratio is (-1/20)/(-1/200) = 10, so the exponential function can be written as ...

  f(x) = -1/2·10^x

You might be interested in
city workers are paving a street that is 1 1/2 miles long. if they repave 1/4 mile per day, how long will it take to repave the
Pie
The question is to find out how many times 1/4 is equal to 1 1/2
First lets convert the total:
1 1/2 = 2/2 + 1/2 = 3/2
now we need to find out a number that multiplied by 1/4 gives 3/2, that is an equation:
(1/4)x = 3/2
and solving for x:
x = (3/2)*4
x = 12/2
x = 6
therefore they will take 6 days to repave the whole street
7 0
3 years ago
102.8 divided by 4 And how u got it :)
eimsori [14]

Answer:

102.8/4=25.7

I got it because I used a calculator

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A 2 pint jug costs $2.28 what is the price per cup?
USPshnik [31]

Answer:

0.57

Step-by-step explanation:

a 2 pint jug costs $2.28

2 pints=4 cups

$2.28/4=0.57

6 0
3 years ago
Which of these is a proportional relationship?
Agata [3.3K]

(C) jasmyne is the one with the proportinal relationship

6 0
2 years ago
Kevin wants to buy 2.5 pounds of chicken at $6.49 per pound. How <br> much will he pay?
pochemuha

Answer:

16.225

just times 2.5 times 6.49

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve algebraically 3^x= 243
    10·2 answers
  • -x-8+14x=-34 solve for x
    8·2 answers
  • Henri wants to triple his spaghetti sauce recipe that uses 1 pound 8 ounces of ground turkey. How many pounds of ground turkey w
    10·1 answer
  • I need a urgent answer and explanation to this question​
    14·1 answer
  • Beau can process 36 envelopes for a mailing in 24 minutes. At this rate, how many minutes will it take him to process 120 envelo
    13·1 answer
  • Help me for brainliest answer
    11·1 answer
  • 100 Points! Will give brainliest!
    13·2 answers
  • Keep gettin those wrong. Please help!!!
    5·1 answer
  • What is the midpoint
    11·1 answer
  • When adding the numbers 4+9+7+6+3 you can make one group of 10.True or False
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!