Just divide the price by the amount
a) 11/26= $0.42 per pound
b) 33/8 = $4.13 per hour
Answer:
a:b = 6:10 = 3:5 = 21:35
b:c = 21:33 = 7:11 = 35:55
a:b:c = 21:35:55
A and b proves that they are parallel
Answer:
The scale of the blueprint is 10x smaller
Step-by-step explanation:
Divide. 70 divided by 7 is 10
I will help you if you repost this and please try to not make this blurry because I cant read it