Answer:
6+12y
Step-by-step explanation:
first, distribute the 2 to the parenthesis:
-multiply the 2 to the 3 and 6y
We get 6+12y
hope this helps :)
We have a fraction of two integers, so 25/9 is rational. A rational number is any fraction of two integers (as long as the denominator is not zero).
Answer:
$159.84
<u>What we know - 4 bags cost $39.96</u>
<u>What we need to know - How much 16 bags cost</u>
Step-by-step explanation:
We can solve this by simply knowing how many times 4 goes into 16. We can do this by writing the equation 16 ÷ 4 = 4. We now know that 4 goes into 16 4 times. By doing this we can now multiply $39.96 by 4 to get the cost of 16 bags which is $159.84.
Hope this Helps!!! :) Please comment below with some feedback!
when you leave the Nintendo switch will have 96% and the phone will have 84%,he should ask his parents for about 20 more minutes.
Answer:
Greater than
Step-by-step explanation: