1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
3 years ago
9

750 divided by 20 what is the remainder​

Mathematics
1 answer:
scoundrel [369]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The remainder is 10!

Hope it helps

You might be interested in
A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of gloves​?
juin [17]

Answer:

$8.29

Step-by-step explanation:

Divide 4 by 33.16.

5 0
3 years ago
First to answer gets brainliest
harkovskaia [24]

Answer:

I think it's B

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The external angle of a regular polygon is 200 . How many sides does it have ? What is the measure of each interior angle? What
Zanzabum

Answer:

An 18 sided shape.

Since the sum of the exterior angles of a polygon is 360° and an angle of the regular polygon is 20°, then 360° / 20° is the number of sides. We find the answer = 18, an octadecagon

3 0
3 years ago
Help please
Nastasia [14]

math is so hard.......

6 0
3 years ago
A hotel room that is advertised at $120 per night. You notice in the fine print that there will be an additional 18% tax on the
Rudiy27

The tax and the total per night is calculated with $120 * 118%. You then will get $120*1.18, which is, $141.6. To get the tax alone, you can multiply $120 to 18%, and get $21.6.

Remember that percentages are basically a fraction over 100. (Ex. 18% is 18/100. You can simplify it to 0.18)

It will cost $21.6 in tax each night alone, but will cost $141.6 in total.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Brock is training for a Crossfit competition. He began the training completing pull-ups and box jumps origanally, his training p
    12·1 answer
  • X+5y; use x = 1 5/6, and y = 3 1/6
    10·1 answer
  • Find the output please help
    10·2 answers
  • Question 6 (1 point)
    6·1 answer
  • Help me please I would really apparated it thanks.
    9·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20" id="TexFormula1" title="
    13·2 answers
  • In the Lincoln Grade School, 200 students are in the first grade, 150 are in the second grade, 300 in the third grade, 250 in th
    13·1 answer
  • PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE
    9·1 answer
  • Which of the following best describes the graph below?
    13·1 answer
  • The local community theater sold a total of 240 tickets for Saturday night's performance. They sold 180 more full-price
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!