1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shutvik [7]
2 years ago
11

16 pearls/20opals = 8pearls/ blank opals complete each equivalent ratio

Mathematics
1 answer:
Archy [21]2 years ago
3 0

Answer:

10

Step-by-step explanation:

16/20=8/10

16/2=8

20/2=10

16 pearls/20opals=8perals/10opals

You might be interested in
How many solutions does the nonlinear system of equations graphed below have?
anygoal [31]

Answer:

B. two

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the area of a circle whose radius is 12 in. Round to the nearest tenth
irina1246 [14]
Area of a circle = pi r^2  = pi  * 12^2 =  452.4 in^2 to nearest tenth.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
To improve his basketball skills, Troy decides to practice six times as many free throws and four times as many jump shots every
noname [10]
The answer is B. 6f+4j
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kiara desea contratar el servicio de una línea telefónica con internet para realizar sus clases virtuales. Si el costo de una lí
ArbitrLikvidat [17]

a) Kiara ha adquirido una línea de telefonía móvil con internet a un Coste Fijo de 10 soles y un Tasa de Consumo de 1,5 soles por hora consumida.

b) El Coste total por 48 horas de consumo de la línea telefónica con internet es 82 soles.

a) Nota - Puesto que la ecuación que describe el Coste ya existe en el enunciado, entonces se entiende el verbo <em>"Expresa"</em> como <em>"Describa en sus propias palabras"</em>.

Como puede apreciarse el Coste de la línea telefónica móvil aumenta linealmente con el Tiempo de consumo por parte del usuario. En consecuencia, la función de Coste queda definida como sigue:

C(t) = C_{o} + r\cdot t (1)

Donde:

  • C_{o} - Coste fijo, en soles.
  • r - Tasa de consumo, en soles por hora.

Entonces, tenemos que Kiara ha adquirido una línea de telefonía móvil con internet a un Coste Fijo de 10 soles y un Tasa de Consumo de 1,5 soles por hora consumida.

b) Una característica de las Funciones Lineales es que tanto su Dominio como Rango comprenden al Conjunto de todos los Números Reales, al ser de Pendiente constante esta Función.

Por tanto, el Dominio y el Rango de la Función en cuestión es el Conjunto de todos los Números Reales.

c) Si sabemos que C_{o} = 10, r = 1,5 y t = 48, entonces el Coste Total por concepto de 48 horas de consumo es:

C(48) = 10 + 1,5\cdot (48)

C(48) = 82

El Coste total por 48 horas de consumo de la línea telefónica con internet es 82 soles.

Invitamos a ver este problema sobre Costes: brainly.com/question/15723794

7 0
2 years ago
A box of 15 cloud markers cost $12. 70. A box of 42 cloud markers cost $31. 60. How much would a box of 50 cloud markers cost? W
dalvyx [7]
P=0.7N + 2.20
Hope this helps
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the unit rate: 91 miles with 3.5 gallons of gas
    10·1 answer
  • The price of a watch was increased by 7% to 1350. what was the price before increase?
    6·2 answers
  • Can someone help with this problem please.
    14·1 answer
  • Which expression is undefined? A. -8 divided by -8 B. -8 divided by 8 C. 0 divided by 8 D. 8 divided by 0
    11·1 answer
  • Helppp plzzz fasttt !!!!
    8·2 answers
  • Which of the following is NOT a characteristic of eukaryotes? A. unicellular B.has a nucleus C. has membrane-bound organelles D.
    10·2 answers
  • PLEASE HELP FAST!<br> Solve for X <br> 3x + 4y = -16 <br> X = 4y
    6·2 answers
  • 0,_,_,2,8/3<br> common difference:
    11·1 answer
  • The Sophomore class is collecting canned goods to send to a homeless shelter. A local store donated 60 cans. The class of 235 so
    12·1 answer
  • If log(16)=s, what is the value of 2/3 log(6400) - 1/3 log(1600) in terms of s?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!