1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
2 years ago
13

HELPPPPPP i'm taking a test right now

Mathematics
1 answer:
dalvyx [7]2 years ago
3 0

Answer:

AE

Step-by-step explanation:

pls make me brainliest

You might be interested in
A car can travel 476 miles on 14 gallons of gas how many gallons of gas does this car need to travel 578 miles
mr_godi [17]
The car needs 17 gallons 476/14=34 then 578-476=102 then 102/34=3 then 14+3=17
7 0
3 years ago
What is the purpose of using fraction strips and a 1srip
love history [14]
the one strip is a whole fraction strip and the others are just part of the whole
8 0
3 years ago
If jim had 8 apples and you took 5 away and gave him two back how many apples do you have?
max2010maxim [7]
5 apples is the correct answer:)
8 0
2 years ago
Solve for x: (8x + 15) = 24
Hatshy [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

8x + 15 = 24

8x = 9

x = \frac{9}{8}

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many solutions does the system have?<br> 3x + y = 8<br> 2 + 2y = 8
REY [17]

Answer:

x=2,y=2

Step-by-step explanation:

This question is a simultaneous equation

So let's solve

3x+y=8...(1)

2x+2y=8....(2)

Multiply (1) by 2

6x+2y=16...(3)

Substrate (2) From (3)

4x=8

Let's make x the subject of formula by dividing both sides by 4

x=2

So let's substitute the value of x into (1)

3x+y=8

3(2)+y=8

6+y=8

y=8-6

y=2

Therefore x is 2,y is 2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASE!!!!​
    14·2 answers
  • Ruth Brown wants to borrow $2,600 for 90 days to pay her real 'estate tax. State Savings and Loan charges 7.25% ordinary interes
    12·1 answer
  • If LMN=XYZ, which congruences are true by CPCTC? Check all that apply
    12·2 answers
  • A school has sixth-grade students that are going on a field trip at the end of the school year. the students will be divided int
    13·1 answer
  • What are the numbers of symmetries for this figure?
    11·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • Need help with this problem ​
    14·1 answer
  • GEOMETRY!! Will give brainliest
    10·1 answer
  • At one point on the trip the miles are recorded as 15,121 when the gas tank is 75% full. Use a ratio equation to determine the m
    12·1 answer
  • There are approximately 1,020,000,000 cars in the world. The number of cars in the United States is approximately 239,800,000.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!