1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
noname [10]
3 years ago
5

Pls Help!

Mathematics
1 answer:
mr Goodwill [35]3 years ago
7 0

Answer:

34 Braids

Step-by-step explanation:

.85 per braid means 1 is 85 cents, 2 is $1.70 and so on.  So normally you would just divide the total amount of money, so for instance if you had $2.55 you would be able to afford 3 braids, since 3 braids cost $2.55.  in fact $2.56, $2.57 aaaaaaaaaaall the way up to $3.39 would be 3 braids, then $3.40 would be 4 braids.

Here though you first pay 3 dollars.  so you need 3 first, then an extra 85 cents to get 1 braid.  2 braids is 3 dollars plus 1.70, 3 braids is 3 + 2.55 4 braids is 3 + 3.40 and so on.

So what you want to do is first take away that 3 dollars you need before the braids, then divide by .85.  for instance $6.40 would get you 4 braids as I showed bcause 3 + 3.40 = 6.40.  now 6.40 - 3 = 3.40 then 3.40 divided by .85 = 4

The problem says we start with$32, so lets do those steps.  first 32 - 3 = 29.  then 29 divided by .85 = 34.11.  well it's not  whole number so lets try something.  34 braids would be 3 + .85*34 = 31.90 and 35 braids would be 32.75  So 31.90, 31.91 aaaaaaaaall the way up to 32.74 would be 34 braids then 32.75 would be 35 braids.  well, $32 is in that in between space, so it is 34 braids.

When I did 32 - 3 = 29.  then 29 divided by .85 = 34.11 that 34.11 does actually tell us we wouldn't get to 35, I just wanted to make it very clear.  so the answer is 34 braids.

You might be interested in
Determine how many ways the family could have had one boy and 3 girls. 
emmasim [6.3K]
 Order:
bggg
gbgg
ggbg
gggb
6 0
3 years ago
23= 7/9(6x-36)+9<br><br> solve for x<br><br> x=__
dusya [7]
I hope this helps you

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jane runs 6 miles in 44 minutes. At the same rate, how many minutes would she take to run 9 miles?
polet [3.4K]

Answer:

66 minutes

Step-by-step explanation:

<u>Solve for speed</u>

speed = distance / time

speed = 6 / 44

<u>Substitute in speed to second equation and solve for time</u>

distance / speed = time

9 / (6/44) = time

66 = time taken

8 0
2 years ago
I need m and b help please
nirvana33 [79]
It took me awhile but I got it

m= -2/7
b=5 5/7


or

y=-2/7x+5 5/7
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!<br> SHOW YOUR ANSWER AND REASONING HURRY PLEASE
boyakko [2]
R u in an assessment or something.U need to chill boi.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help ahhhhhh!!
    9·2 answers
  • I need help with 1-4
    10·1 answer
  • A sports stadium holds 14,600 people. There are eight home games in
    10·2 answers
  • What is the median for 1,2,4,6,4
    10·2 answers
  • Please answer will give brainlisit
    6·2 answers
  • A gas tank on a car holds 16 gallons of gasoline and can travel 480 miles on a full tank. how many miles can the car travel per
    7·1 answer
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • The world’s two highest dams are both in Tajikistan. The Rogun dam is 35 meters taller than the Nurek dam. Together they are 635
    10·1 answer
  • 3) Jael invests $12 000 at a bank which pays 3% simple interest. After a certain
    6·1 answer
  • Can someone please explain how <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%283%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B5%7D%20%7D%20%29%5E%7B2%7D" id="TexF
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!