1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Airida [17]
2 years ago
14

Sally is an architect who creates a blueprint of a rectangular dining room. The area of the actual dining room is 1600 times lar

ger than the area of the dining room on the blueprint. The length of the dining room on the blueprint is 3 inches. What is the length of the actual dining room in inches?
Mathematics
1 answer:
Levart [38]2 years ago
6 0

Answer:

3 times 1600 = 4800

Step-by-step explanation:

You might be interested in
To convert centimeters to inches, we multiply the measurement in centimeters by 2.54. Identify the type of relation between cent
GenaCL600 [577]
Converting centimeters to the units of inches, we have to multiply a value with 2.54. From this, we can say that the relationship is linear. A linear relationship can be represented by an equation such as:

y = kx

For this case, k is 2.54. When the measurement in centimeters increase, its form in inches units as well increase.
3 0
3 years ago
True or False: Every number has a limited amount of factors, but an unlimited amount of multiples. ​
Irina18 [472]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are two answers for 2 / 3 - 5 / 12
nordsb [41]

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

the answer is 1/4 or 0.25 in decimal form

6 0
3 years ago
Multiply by 6
IRISSAK [1]

Answer: D (1,0): (6,5); (36,10): (216,15)

Step-by-step explanation:

Because 1x6=6 0+5=5

                6x6=36 5+5=10 ect.

5 0
3 years ago
Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
bekas [8.4K]

Answer:

Each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

We have to find the amount she spent on each notebook.

22-10=12

We know she spent $12 on six notebooks

We need to divide to find the answer

12/6=2

Each notebook costs $12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • mark transferred songs from his computer onto his portable music player. He transferred 2 6/7 songs in 1 2/3 minutes. How many s
    11·2 answers
  • Which expression means three minus the product of two times a and five?
    14·1 answer
  • You roll a fair 6 sided die what is p roll an even number
    12·1 answer
  • Determine if the given set is a subspace of set of prime numbers P 3. Justify your answer. The set of all polynomials of the for
    15·1 answer
  • In the figure, PQ is parallel to RS. The length of RP is 5 cm; the length of PT is 30 cm; the length of QT is 60 cm. what is the
    9·2 answers
  • CFISD
    5·1 answer
  • Can someone please help me​
    11·1 answer
  • Hello! I need Help ASAP Im helping someone with their Homework TwT
    5·1 answer
  • Write f(x)=x^2+2x-99 in standard form and please show your work
    13·1 answer
  • Estimate the following square and cube roots by using the above process. Circle
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!