The total price that Peter paid for the local parcel = $2.07
The rate per ounce at that time was = $0.23/ounce
Total weight of Peter's package = Total price paid by peter/ rate per ounce
Total weight of Peter's package = $2.07/$0.23 per ounce
We now have to divide 2.07/0.23 = 207/23 (Shifting both numerator and denominator by 2 decimal places) = 9
Total weight of Peter's package = 9 ounces
<span>A cylinder has a radius of 12.2 inches and a height of 6.1 inches. What is the volume of the cylinder to the nearest tenth in³?
</span><span>C. 2852.3 in³</span>
Method 1:

<h3>Answer: Henry will need 3 cups of water.</h3>
Method 2:


<h3>Answer: Henry will need 3 cups of water.</h3>
Answer:
It takes him hours to mow the third lawn
Explanation:
We are given that Evan takes hours to mow Mr. Gals lawn and hours to mow Mrs. Lee's lawn
This means that:
Time taken to mow the two lawns = hours
Now, we are given that the time taken to mow the three lawns is hours
This means that:
Time taken to mow the third lawn = hours
Hope this helps :)