1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
3 years ago
13

If you add 3 groups of 10 to 100, what is the total? How do you know?

Mathematics
2 answers:
jenyasd209 [6]3 years ago
7 0
130 bc it’s bc bro I hope this helps
Mazyrski [523]3 years ago
4 0

Answer:

130

Step-by-step explanation:

3*10 =30+100=130

You might be interested in
Mark wants to improve his free throw percentage in basketball He has shot 1,250 free throws over the last 20 days. He shot eithe
Sedaia [141]
Let's use a for number of days when he shot 50 shots and b for number of days when he shot 100 shots.
We have:
a + b = 20

We also know that he shot total of 1250 shots:
50a + 100 b = 1250

We have two equations. We can solve them for a and b.  Let's rearange first equation for a:
a= 20 - b
We insert this into second equation:
50 * (20 - b ) + 100b = 1250
1000 - 50b + 100b = 1250
50b = 250
b = 5
a = 20 - 5
a = 15

Mark shot 100 shots on 5 days.
4 0
3 years ago
What is the diameter of the circle?
Hatshy [7]
Hello!

The circumference is the diameter multiplied by pi. To find the diameter we will divide the circumference by pi (3.14).

1,133.54/3.14=361

361 is the diameter of the circle.

I hope this helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
1/3 + 5/6 + 5/12 What is the answer
SOVA2 [1]
1/3 + 5/6 + 5/12

1.583333333333333
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I use this app
Natalka [10]

Answer:

Ask a question and fellow persons will help you .

Step-by-step explanation:

Just type your question in the blue box at the top of course.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please! Check picture!!
levacccp [35]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

They are different by 5 percantages

3 0
2 years ago
Other questions:
  • a coffee shop sells a ceramic coffee mug for $8.95. each refill costs $1.50. last month rose spent $26.95. how many refills did
    14·2 answers
  • 164.4 divided by 2.4
    13·2 answers
  • Which pair of points have equal x-coordinates
    14·1 answer
  • Subtract the following polynomials, then place the answer in the proper location on the grid.
    11·1 answer
  • Decrease £19060 by 9%<br> Give your answer rounded to 2 DP.
    12·1 answer
  • A grocery store sells 6 pounds of apples for $12 dollars. What is the unit price of the apples
    11·2 answers
  • Question 12
    6·1 answer
  • PLEASE HURRYLO
    8·1 answer
  • Writing Explain how you can use an equation to make predictions about a particular relationship​
    6·1 answer
  • 280 is 72% of what number?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!