1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
2 years ago
7

Brainliest if you help me ….

Mathematics
1 answer:
Natasha_Volkova [10]2 years ago
5 0
-15 is the answer your welcome
You might be interested in
You have had your eye on an outfit at the mall for the last month. It costs $115.78. Yesterday it went on sale for 30% off. If y
Ksivusya [100]
The answer to your question is $81.05
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need helpppp, I need to turn this in before class is over
svetoff [14.1K]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A Russian blue kitten costs $150 more than Manx kitten 9 blue kittens and 8 Manx kittens costs. Total of 14,100 write down a alg
Dmitriy789 [7]

Answer:

The equations 9x+8y=14100 and x = y+150 are in the simplest form.

Step-by-step explanation:

Given that:

Russian blue kitten costs $150 more than Manx kitten.

Cost of 9 blue kittens and  8 Manx kittens = $14100

Let,

x be the price of one Russian blue kitten.

y be the price of one Manx kitten.

According to given statement;

9x+8y=14100

x = y+150

Hence,

The equations 9x+8y=14100 and x = y+150 are in the simplest form.

5 0
3 years ago
1) Convert fractions into decimals. <br><br>a.34/100<br><br><br>​
Natali5045456 [20]

Answer:

0.34

Step-by-step explanation:

a.

34 / 100 = 0.34

0.34 is the decimal form of the fraction 34 / 100.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given f (x) = startlayout enlarged left-brace first row 3 startroot 2 x minus 1 endroot, for x less-than-or-equal-to 2 second ro
qwelly [4]

<u>These 2 equations has </u><u>no solution</u><u> and the equations are </u><u>independent</u><u> </u><u>of each other.</u>

What is liner equation with two variable?

  • An equation is said to be linear equation in two variables if it is written in the form of ax + by + c=0, where a, b & c are real numbers and the coefficients of x and y, i.e a and b respectively, are not equal to zero.
  • For example, 10x+4y = 3 and -x+5y = 2 are linear equations in two variables.

-10x² -10y² = -300 ----a

5x² + 5y² = 150 ---- b

While trying to solve this,

We can multiply the eq. b by 2 so we will get eq. c and then add to eq. a we will get 0 as the solution.

10x² + 10y² = 300 ----c

-10x² -10y² = -300 ---a

<u>Everything cutoff, we will </u><u>get 0</u><u>, and there is no solution to these equations.</u>

Learn more about liner equation with two variable brainly.com/question/16933755

#SPJ4

8 0
2 years ago
Other questions:
  • FInd BD, Given FE=23.5 will mark Brainliest please answer ASAP
    8·1 answer
  • Rachel has taken 6 tests so far and has received scores of 83%, 92%, 79%, 88%, 89%, and 95%. What must Rachel receive on her sev
    8·2 answers
  • 9 rubber stamps cost $8.64<br><br> Which equation would help determine the cost of 88 rubber stamps?
    8·1 answer
  • Which equation can be used
    12·1 answer
  • Which number is a rational number???
    12·1 answer
  • 20 points !! and all make brainliest!!!
    5·1 answer
  • If i have 456.9 divided by 345 multiplied by 56 what is the answer
    11·2 answers
  • Quadrilateral
    10·2 answers
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Can somebody help me with thiss??
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!