1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
3 years ago
15

Find the number that makes the ratio equivalent to 35:42 16

Mathematics
2 answers:
mafiozo [28]3 years ago
7 0

Answer:

35:42

Step-by-step explanation:

Misha Larkins [42]3 years ago
6 0

Answer:

5:6

Step-by-step explanation:

35:42

42/ 6 = 7

35/7 = 5

You might be interested in
Help me please i will give brainliest :)
s2008m [1.1K]

Answer:

y = x - 10

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost
Mazyrski [523]

Answer:each book cost 39 dollars

Step-by-step explanation:

Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sample of 36 observations is selected from a normal population. The sample mean is 12, and the population standard deviation i
velikii [3]

Answer: One tail test.

Step-by-step explanation:

Given : A sample of 36 observations is selected from a normal population. The sample mean is 12, and the population standard deviation is 3.

Also, The set of hypothesis to conduct a test :-

H_0:\mu\leq10\\\\H_1:\mu>10

The kind of test need to perform is dependent upon the alternative hypothesis.

Since, the alternative hypothesis is one tailed (right-tailed), so the test is one tail test.

5 0
4 years ago
The solid below is made from cubes.<br> Find its volume.
IrinaK [193]

Answer:

78.5 cm. cubed

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Audrey has $111 to spend on a tennis racket and lessons. The racket costs $55 and the lessons cost $14 per hour. Define a variab
Mnenie [13.5K]

Answer:

Audrey can afford 4 hours of lesson.

Step-by-step explanation:

Given that:

Amount Audrey has to spend = $111

Cost of racket = $55

Cost per lesson = $14

Let,

y be the total cost

x be the number of hours

According to given statement;

y = 14x + 55

111 = 14x + 55

111 - 55 = 14x

14x = 56

Dividing both sides by 14

\frac{14x}{14}=\frac{56}{14}\\x=4

Hence,

Audrey can afford 4 hours of lesson.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What number is 30% of 90​
    11·2 answers
  • Sean and his family chartered a fishing boat for the day. Sean caught a blue marlin and an amberjack. The weight of the blue mar
    5·1 answer
  • 14. A sphere is inscribed in a cube with an edge of 10. What is the shortest possible distance from one of the vertices of the c
    13·1 answer
  • I don’t know the ratio to this question
    13·1 answer
  • This is new and didnt learn it in class how do i find area of a Square pyramid with two slant hieghts
    12·2 answers
  • Please answer asap with an explantion
    12·1 answer
  • HELP ME WITH THIS QUESTION!!
    8·1 answer
  • Need help asap<br> Will mark you brainlist
    9·1 answer
  • Help please, stuck on this one!
    15·1 answer
  • FIRST PERSON TO ANSWER BRAINLIEST+POINTS, NEED TO EXPLAIN, ANSWER, AND GIVE AN EX.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!