Answer:
G=18
Step-by-step explanation:
George-G
1/3G+G=24
4/3G=24
3/4*4/3G=24*3/4
G=18
George will be 18 years old there we can find his brothers age by dividing it by three thus 18/3=6
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
150 minutes
Step-by-step explanation:
First we have to express all these fractions of an hour in minutes, then add them and get the total of minutes.
To pass these numbers in hours to minutes, we only have to multiply by 60 because one hour has 60 minutes.
3/4 h =
3/4 * 60 = 45m
5/6 h =
5/6 * 60 = 50m
11/12 h =
11/12 * 60 = 55m
to calculate the total number of minutes we have to add the 3 values that we have
45m + 50m + 55m = 150m