1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
3 years ago
11

Find the value of X and y .If order pair (X,y)=(6,7)​

Mathematics
1 answer:
Darina [25.2K]3 years ago
7 0

Answer:

x=6,y=7

Step-by-step explanation:

In a coordinate pair it is assumed that the first number is x, and the 2nd is y.

You might be interested in
How long has Brainly been around?
Tamiku [17]

Answer:

about 11 years

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. *<br> 25 points<br> Calculate the length of minor arc AB.<br> I
Alenkinab [10]

Answer:

can you upload a photo

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Greg has a 20% chance of being selected as the president of the school sports club and a 90% chance of being elected editor of t
satela [25.4K]
Convert the percentages in decimals:
90/100 = 0.9,  20/100 = 0.2

Multiply the decimals:
0.9 times 0.2 is 0.18, or 18%

Greg has an 18% chance of being elected both positions.



4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP WILL MARK BRAINLIESTTT What is the solution to this inequality?
vagabundo [1.1K]

Answer:

  a.  x > 0.2

Step-by-step explanation:

In either order, subtract the left-side constant and divide by the x-coefficient.

  3x +2.4 > 3

  3x > 0.6 . . . . . . subtract 2.4

  x > 0.2 . . . . . . . divide by 3

__

or

  x + 0.8 > 1 . . . . divide by 3

  x > 0.2 . . . . . . . subtract 0.8

8 0
3 years ago
3 pounds of steak costs $21. What is the unit rate for the steak
Katyanochek1 [597]
$21 for 3 pounds of steak the rate would be 7 because 21/3= 7
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the intersection of plane p and palne r
    9·2 answers
  • What is y=8/5(x-9)+16 in slope intercept form
    12·1 answer
  • How do you solve for h?<br><br> -h + 4= -h + 9
    7·1 answer
  • $13 for the discount
    15·1 answer
  • Two right triangles are similar.
    5·1 answer
  • If you are receiving $57.94 in change, what is the lowest combination of bills and coins that will still give you the correct ch
    9·1 answer
  • The leaves of a poison ivy plant are found in clusters of 3.One poison ivy plant has a total of 21 leaves.How many leaf clusters
    6·1 answer
  • Pls help I really need it
    6·1 answer
  • Please help by Friday !!
    5·2 answers
  • In an election, the population consists of the people who voted. Although there is overall data on how the population voted, the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!