1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amid [387]
2 years ago
13

2-5x=7x-12 what is the answer to this solution

Mathematics
1 answer:
Fynjy0 [20]2 years ago
4 0

Answer:

7/6

Step-by-step explanation:

Subtract 2 from both sides and subtract 7 from both sides and get -14/-12x and make the fraction smaller and get 7/6.

You might be interested in
The graph of an exponential function passes through the point (0,15) and (1,10). What is the equation of the exponential functio
Vilka [71]

Answer:

y=15(\frac{2}{3})^x

Step-by-step explanation:

we know that

The equation of a exponential function is of the form

y=a(b^x)

where

a is the initial value or y-intercept

b is the base of the exponential function

In this problem we have

a=15 ----> the y-intercept is given

substitute

y=15(b^x)

we have the other ordered pair (1,10)

substitute the value of x and the value of y and solve for b

10=15(b^1)\\10=15b

b=\frac{10}{15}=\frac{2}{3}

substitute

y=15(\frac{2}{3})^x

see the attached figure to better understand the problem

7 0
3 years ago
What are the units for the variable in the following scenario?
krek1111 [17]

Answer:

Her grocery bill was <u>$4.62</u>.

Step-by-step explanation:

There is some mistake in question so the correct question is:

Sherry bought 6 apples at 43¢ per apple. She then bought 4 oranges at 51¢ per orange. How much was her grocery bill?

Now, to find the grocery bill.

As the units are given:

<em>43¢ per apple and </em>

<em>51¢ per orange.</em>

$1 = 100¢.

So, the cost of 6 apples = 0.43\times 6=2.58

Thus, the cost of 6 apples = $2.58

And the cost of 4 oranges = 0.51\times 4=2.04

Thus the cost of 4 oranges = $2.04

Now, to get the total grocery bill we add the cost of apples and oranges:

\$2.58+\$2.04

=\$4.62

Therefore, her grocery bill was $4.62.

7 0
3 years ago
The electrician arrives at Laura’s house to fix her broken furnace. The electrician charges 90 dollars for the first hour and 60
PIT_PIT [208]

Answer:

4 hours

Step-by-step explanation:

Since the initial fee is $90, you will subtract $90 from $330, getting $240. Since every hour after 1 hour is $60, you would divide $240 by $60 getting 4 hours

4 0
3 years ago
There are 30 children eating ice cream. 2/5 of the children have chocolate. 1/3 of them have vanilla. The rest have strawberry.
defon

Answer:

28/2

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Can you put 150 177 205 163 172 190 186 168 155 in order
Eduardwww [97]
150, 155, 163, 168, 172, 177, 186, 190, 205
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Line ET is tangent to circle A at T, and the measure of arc TG is 46. What is the measure of
    14·1 answer
  • There are about 4200 college presidents in the United States, and they have annual incomes with a distribution that is skewed in
    11·1 answer
  • Ms. Graves gave her class 124 minutes to read. Carrie read 5 and a 1/2 pages in that time. At what rate, in pages per ¼ of a day
    7·1 answer
  • Ryan has an eight-year loan for $6,000. He is being charged an interest rate of 5 percent, compounded annually. Calculate the to
    11·1 answer
  • A salesperson gets a commission of $1400 for the first $10,000 of sales, and then $700 for each additional $10,000 or partial of
    10·1 answer
  • Another name for take-home pay is
    11·1 answer
  • HELP PLEASE THE QUESTION IS ON THE PICTURE!!
    13·1 answer
  • The sales tax in your city is 8.8%, and an item costs $55 dollars before tax. How much would you pay for that item?
    12·2 answers
  • I need help asap plz! This is due today.
    12·1 answer
  • How many times does 15 fit into 35.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!