Answer:
About $0.35 per bottle.
Step-by-step explanation:
8.44 / 24 = .3516
Answer: $300
Step-by-step explanation:
Mr. Calvin earned 
He spent
on food i.e.



Remaining money = 
So, he saved $300 after expenses
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
In all poe ate 2/3 of the left overs