1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
2 years ago
8

Please please help me with this question please

Mathematics
2 answers:
Cerrena [4.2K]2 years ago
8 0
Plug in the value
(2.5 + 4)^2
Remember that parenthesis should go first: 2.5 + 4 = 6.5
Now square that. (6.5)^2 = 42.25
The solution is 42.25
Pachacha [2.7K]2 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

(2.5 + 4)^2

(2.5 + 4)(2.5 + 4)

6.5 x 6.5

42.25

You might be interested in
1 inch = 2.54 centimeters The radius of the hexagon is 30 cm What is the approximate area to be covered by the window in square
lora16 [44]

Answer:

  2.5 square feet

Step-by-step explanation:

The area (A) of a regular hexagon in terms of its side length (s) is ...

  A = (3/2)(√3)s²

The side length in feet is ...

  (30 cm)×(1 ft)/(30.48 cm) = s = 30/30.48 ft = 125/127 ft

Then the area in square feet is ...

  A = (3/2)√3(125/127 ft)² ≈ 2.517 ft²

The approximate area of the hexagon is 2.5 square feet.

_____

<em>Comment on the question</em>

There is nothing in this problem statement that relates the hexagon to the window area.

5 0
3 years ago
4 4/10 divided by 4 2/3
leonid [27]

Answer: Responding for points

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you know where to put the parentheses in an equation?
ziro4ka [17]
Parentheses are used to identify which numbers you should add,multiply .ect first. So If i had

12-(3+1)=x    

then you would want to solve 3+1 before you subtract 12.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If theres 3 apples and you take 2 away, how many do you have?
Degger [83]
The answer depends on the perspective; however, this question is often meant to be a "trick question"; with the answer being: 2 (two) apples!
_______________________________________________
The rationale behind this answer is that if there are three apples, but you "take 2 away" you now have "2" apples, because YOU are the one who "took away the 2 apples"—so presumably, YOU have the "2 apples" that YOU "took away"!
5 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The are of a rectangle 24,396 square centimeters. if the width is 38 centimeters, what is rhe length? How do you know
    13·1 answer
  • Hord
    10·1 answer
  • Can someone help me on this problem
    6·1 answer
  • Could someone please help me with this answer please thank you
    11·1 answer
  • (1.6x + 3.25) + (0.3x + 0.5)
    8·1 answer
  • Solve 5x - 10 &lt;_ 20 pls help
    13·1 answer
  • A skirt was originally priced at $30. The store is having a 40% off sale.
    6·1 answer
  • Whoever knows how to solve this please help!​
    14·1 answer
  • Please help me it is a quiz
    7·1 answer
  • What is the total number of different 13-letter arrangements that can be formed using the letters in the word ENLIGHTENMENT?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!