1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeTakaya
3 years ago
15

4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
solmaris [256]3 years ago
4 0
0.39 dollars per pound
You might be interested in
PLZZ HELP ASAP!!!!!
Lelu [443]

Answer:

The answer is 7(8 + 3)

Step-by-step explanation:

7 x 8 = 56

7 x 3 = 21

pls mark brainlyest:)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer for 30/-31?
mart [117]

Answer:

-0.96774193548

Step-by-step explanation:

kind a mouth full

5 0
3 years ago
Measuring the speed of sound in the ocean is an important part of marine research. One application is the study of climate chang
dalvyx [7]

Answer:

A linear formula for S as a function of D is S=17D+1534

Step-by-step explanation:

We are supposed to find a linear formula for S as a function of D.

Equation of line : y = mx+c

We are given that At the surface, the speed of sound is 1534 meters per second.

c = 1534

We are given that for each increase in depth by 1 km, the speed increases by 17 m/s

So, Slope = m = 17

Substitute the values in equation

y=17x+1534

x denotes depth

y denotes speed

We are given that Use D for depth and S for the speed of sound

So, S=17D+1534

Hence a linear formula for S as a function of D is S=17D+1534

7 0
3 years ago
Between them, John and Mark have 32 marbles. John has 3 times as many as Mark. How many marbles does each boy have?
Sauron [17]
Mark has 32 marbles and John has 96 marbles. If you add the marbles together they both have a total of 128.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A restaurant needs pound 7/8 of cinnamon. The price of cinnamon is $20 per pound. How much does the restaurant spend on cinnamon
Lorico [155]

Answer:

$17.50

Step-by-step explanation:

Multiply 7/8 by 20/1, to find 7/8 of $20.00.

7/8 × 20/1 = 140/8

140 ÷ 8 = 17.5

Once you convert to money, this is $17.50.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following best describes the relationship between the variables on the scatter plot below?
    10·2 answers
  • The weights of five oranges are 7.47 ounces, 7.23 ounces, 6.46 ounces, 7.48 ounces, and 6.81 ounces. Using the clustering estima
    11·2 answers
  • Write an expression that can be used to find 4 *275 using mental math and properties of numbers.
    14·1 answer
  • Please help determine the range
    15·1 answer
  • Help! ILL GIVE 20 + POINTS!!
    15·2 answers
  • Which of the solids above uses the best units
    14·1 answer
  • Heidi solved the equation
    7·1 answer
  • A water tank is in the shape of a right rectangular prism. Its dimensions are 6 feet by 4 feet by 7 feet. What is the surface ar
    5·2 answers
  • To estimate the average salary among people in a certain district, a marketing team obtains a simple random sample of 100 people
    7·1 answer
  • Mr. Jones' class counted 500 birds on their field trip last week. The following pie graph shows the different bird species and n
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!