1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRISSAK [1]
2 years ago
15

The workers leave the lights on in the break room for stretches of about 3 hours.

Mathematics
1 answer:
Pie2 years ago
4 0

Answer:

Halogen

Step-by-step explanation:

Halogen is a little more efficent but not as efficient as LED lighting.

You might be interested in
C=27+10h where c= cost in dollars and h= number of hours rented ​
gavmur [86]

Answer:

that help

Step-by-step explanation:

10h+27+−27=c+−27

10h=c−27

10h10=c−2710

h=110c+−2710

Answer:

h=110c+−2710

3 0
3 years ago
Stu Reese has a $150,000 7½% mortgage. His monthly payment is $1,010.10. His first payment will reduce the principal to an outst
BabaBlast [244]

Given that

starting outstanding balance = $150000

rate of interest = 7.5% per year

so rate of interest for 1 month = (7.5/12)% = 0.635%

outstanding balance before 1st monthly payment =  starting outstanding balance   +   0.625% of interest on  starting outstanding balance

= 150000 + (0.625 /100) × 150000

= 150000 + 937.5 = $150937.5

Reduction = outstanding balance after one month - first monthly payment

Reduction  = $150937.5 - 1010.10 = 149927.40

so out of first payment of $1,010.10 ,  $937.5  goes towards interest and remaining $72.6 goes towards reduction of principal that is 150000 - $72.6 = 149927.40.

so correct option is B that is $149927.40.

8 0
3 years ago
An airplane on autopilot took 5 hours to travel 3,475 kilometers, what is the unit rate?
tia_tia [17]
Km/h kilometre per hour
8 0
2 years ago
Josie found a job with an annual salary of $67.3K. What is her monthly pay, rounded to the nearest dollar?
Zina [86]

Answer:

$5,608

Step-by-step explanation:

Since there are 12 months in one year, divide her annual salary by 12.

$67,300/12 = $5,608.33 ≈ $5,608

Josie makes $5,608 per month.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help and thanks ​
pav-90 [236]

Answer: Bottom left corner

Angle DEC and Angle DEH

=============================================================

Explanation:

I recommend opening your favorite paint program, and using different colors to mark on the drawing as I have done below (see attached image). Note how angle DEC is in red and angle DEH is in blue. The two angles are adjacent, meaning they share the same ray (in this case, ray ED) and they form a straight angle.

Because they form a straight angle, or straight line, this means the two angles are supplementary. Supplementary angles always add to 180.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Noelle has 5/6 of a yard of purple ribbon and 9/10 of a yard of Pink ribbon. How mucho ribbon does se have altogether?
    7·1 answer
  • All rational numbers are whole numbers
    12·1 answer
  • A pest control co sprays insecticide around a building of a 180ft by 180ft. The spray cost $.11 per ft, how much did the job cos
    12·1 answer
  • Combine the like terms to make a simpler expression:<br> -n + (-3) + 3n +5
    9·1 answer
  • Will AWARD BRAINIEST!!!!! 20 POINTS
    8·1 answer
  • Danny walks at an average speed of 5 m/s foe 1 minute. Work out the distance that Danny has travelled in metres.
    6·2 answers
  • Megan is hoping to buy a new pair of rain boots that cost $49.75. One week, the rain boots go on sale for 40% off. About how muc
    5·1 answer
  • 01101 + 10010 help please
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ME NOW IM FAILING I WILL GIVE EXTRA POINTS
    9·1 answer
  • Is 1/2 larger than 2/3
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!