1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
2 years ago
11

Jennifer pays $12.50 a month for Amazon Prime and pays extra every time she rents a movie. One month she rented 1 movie and paid

$17.75. Another month she paid $49.25 and rented 7 movies.

Mathematics
2 answers:
Dafna1 [17]2 years ago
6 0

Answer: y=5.25x+12.50

Step-by-step explanation:

The original 12.50 is how much she pays each month regardless of rented movies, it is the 0 value and doesn't change. Each rented movie costs 5.25 (17.75-12.50=5.25) and that value would be multiplied by the amount of movies she rents that month, and then added onto the original base value.

anastassius [24]2 years ago
3 0
First of all to find out how much each movie cost .
17.75-12.50 = $5.25
So Jennifer paid one month $12.50 for Amazon Prime plus $5.25 = $17.75
Next month 5.25 x 7 movies = $36.75 plus 12.50 for Amazon Prime = $49.25
So to recap : one month pays $12.50 for Prime and $5.25 for one movie . Next month paid $12.50 for Prime and 7 movies totalling $36.75
You might be interested in
Which of the following is equivalent to 60 g?​
guajiro [1.7K]

Answer:

The number of cups that are equivalent to 60 grams varies based on what is being measured.

Step-by-step explanation:

j

5 0
3 years ago
"A passenger train traveled 100 miles in the same amount of time it took a freight train to travel 90 miles. The rate of the fre
Pavel [41]

Answer: the rate of the passenger train is 100 mph.

Step-by-step explanation:

Let x represent the rate of the passenger train.

The rate of the freight train was 10 miles per hour slower than the rate of the passenger train. It means that the rate of the freight train is (x - 10) mph

The passenger train traveled 100 miles. It means that the time it took travel 100 miles is

100/x

In the same amount of time, it took a freight train to travel 90 miles. It means that the time it took travel 90 miles is

90/(x - 10)

Since the time is the same, then

100/x = 90/(x - 10)

Cross multiplying, it becomes

100(x - 10) = 90x

100x - 1000 = 90x

100x - 90x = 1000

10x = 1000

x = 100 mph

7 0
3 years ago
You invest $900 in an account that pays an interest rate of 5.5%, compounded continuously. calculate the balance of your account
Fudgin [204]
The balance is 1176.25 dollars
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The population of a town called Smallville grows by 3,000 people every year. After 7 years of the town's development, the popula
matrenka [14]
52.7 hours the person above me is right
4 0
3 years ago
Can someone please do 13 for me?
rusak2 [61]
RQSP! Hope this helps!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLS HELP ONLINE SCHOOL!! I DONT GET IT
    5·1 answer
  • 5. Chloe has 20 unit cubes How many different rectangular prisms can she build with the cubes?
    9·1 answer
  • A hot air balloon rises 350 feet in 5 minutes
    15·2 answers
  • Can someone help me with this math? explain your answer too.​
    14·1 answer
  • You are school supply shopping in together as a package of six pencils for $2.70 how much does each pencil cost
    12·2 answers
  • Explain please<br> I need the steps to solve this
    5·1 answer
  • This one too plssss<br> plssssssssssssssssss
    5·2 answers
  • If the length of a cuboid is 60cm and width 40cm and its surface area is 14800cm² find its height
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME!!! PLEASE PLEASE AND PLEASE!
    15·2 answers
  • A baker decorates 42 cupcakes in 30 minutes how many cupcake can the baker decorate per minutes?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!