1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
3 years ago
10

How does decreasing only the mass change an objects density

Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]3 years ago
3 0

?                                                                    

ufjkdjfzkvbz,dhfbvc,jc,vjbvjkxb,gbjkfnkgjfs,kbbcvcxccccc

You might be interested in
Picture of reflected trapezoid above the line
asambeis [7]

Answer:

which line!

x or y axis?

first image is over the x axis

second is over the y

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELPS, BRAINLIEAST PLZZ

3 0
3 years ago
What is the coordinates for the given equation: y-2=-1/2 (x+6)
Readme [11.4K]
Slope =1.000/2.000=0.5 X-intercept=10/-1=-10.0 Y-intercept=10/2=5
3 0
3 years ago
The price for the items ordered at lunch was $23.45. How much would the price be after tax and tip if the tax rate is 8% and you
kiruha [24]
Cost of items = $23.45

Tax = 8% of $23.45 = 0.08*23.45 = $1.88
Tip = 20% of $23.45 = 0.2*23.45 = $4.69

Total cost = 23.45 + 1.88 + 4.69 = 30.02

Answer: $30.02

8 0
3 years ago
Find the area of the shape shown below.​
Tamiku [17]

Answer:

28 square units.

Step-by-step explanation:

Let us divide the shape into two rectangles and a right triangle. The resulting composite figure is attached.

As we see in the figure the area A_T of the triangle is

A_T= \frac{1}{2} (2)(4)=4\: units^2.

The area A_{r1} of the bigger rectangle is (it's actually a square )

A_{r1}=4*4=16\:units^2,

and the area of the smaller rectangle is

4*2 =8\:units^2.

Therefore, the total area A_{tot} of the shape is

A_{tot}= A_T+A_{r1}+A_{r2}

A_{tot}= 4\:units^2+16\:units^2+8\:units^2

\boxed{A_{tot}=28 \:units^2}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A) How many cups of flour are there in 6 servings? How many cups of flour are there per serving? Show your work. (2 pts)
Serjik [45]
A recipe calls for 1 1/2 cups of flour, 3/4 cup of white sugar, and 1/3 cup of brown sugar. The recipe makes 6 servings

A) How many cups of flour are there in 6 servings? 1 1/2 cups
How many cups of flour are there per serving? Show your work. (2 pts)
1 1/2 ÷ 6 = 3/2 x 1/6 = 3/12 = 1/4 cups for 1 serving

b) How many total cups or sugar (white and brown) are there in 6 servings?
3/4 + 1/3 = 9/12 + 4/12 = 13/12 = 1 1/12
How many cups of sugar are there per serving? Show your work. (2 pts)
1 1/12 ÷ 6 = 13/12 x 1/6 = 13/72 cups of white and brown sugar


c) Suppose you modify the recipe so that it makes 8 servings. How much more flour do you need if you already have enough for 6 servings. Show your work. (2 pts)

Flour for 6 servings = 1 1/2 cups
Flour for 1 serving = 1/4 cups
Flour for 8 servings = 1/4 x 8/1 = 8/4 = 2 cups for 8 servings
3 0
4 years ago
Other questions:
  • 15 POINTS
    14·2 answers
  • Conrad Savings Bank has a $50 overdraft fee. On Friday, Mr. McQuire deposited his paycheck of $468.92 for a total account balanc
    10·1 answer
  • X y
    5·2 answers
  • Which of these statements about algebra are true?
    5·2 answers
  • What times what equals 225?
    13·1 answer
  • If an airplane was going 900 km/h and it traveled 675,000 m how long did it take to get to it's destination?
    11·1 answer
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • It costs twelve dollars to get in to the fair. Tickets for rides cost extra and are d dollars each. If Tyra buys 20 tickets, how
    5·1 answer
  • The cone in Fig. 15.29 is exactly half full of water
    8·1 answer
  • Use the information below to complete the problem: p(x) = (1)/(x + 1)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!