1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Keith_Richards [23]
2 years ago
8

Help me pls omg pls The shelf has 15 3/4 pounds of beans. She stacks them in freezer bags that weigh 2 1/4 pounds each.

Mathematics
1 answer:
sveta [45]2 years ago
6 0

Answer: 7 freezer bags.

You might be interested in
Who ever can answer these three questions first I will give them a brainliest! Or two
Lilit [14]

Answer:

mathemiatical porbs is is  it itroon poickg niucer g tnt g hayabusa sanjo          karaneteooo  break the code

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Gabriella swims 2 laps per minute. What is the rate unit?
My name is Ann [436]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

THIS IS THE CORRECT ANSWER DONT DELETE

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions to the equation x² + 16x + 14 = 0?
poizon [28]

Answer:

-8+5√2 and -8-5√2

Step-by-step explanation:

Given the expression x² + 16x + 14 = 0

USing the general formulas

x = -16±√16²-4(14)/2

x = -16±√256-56/2

x = -16±√200/2

x = -16±10√2/2

x = -8±5√2

Hence the required solutions are -8+5√2 and -8-5√2

3 0
3 years ago
He simultaneous equations<br>5x + y = 21<br>x - 3y = 9 <br><br>With working out​
Elza [17]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

5x + y = 21 → (1)

x - 3y = 9 → (2)

Multiply (1) by 3 and add the result to (2) to eliminate y term

15x + 3y = 63 → (3)

Add (2) and (3) term by term

(x + 15x) + )- 3y + 3y) = (9 + 63)

16x = 72 ( divide both sides by 16 )

x = 4.5

Substitute x = 4.5 into (1) for corresponding value of y

22.5 + y = 21 ( subtract 22.5 from both sides )

y = - 1.5

Solution is (4.5, - 1.5 )

8 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Please answer ASAP
algol13

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A: $1.49/6 oz = $0.248/oz

Choice B: $3.59/13 oz = $0.276/oz

Therefore, Choice A is the lower price per ounce.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with this, please
    15·1 answer
  • Explain each step in solving.
    6·1 answer
  • Question 4<br> What value of p makes the equation true?<br> p+ (40 - p) = 0
    12·1 answer
  • What is the greatest common factor of 42, 30, and 45​
    5·1 answer
  • A presidential candidate's aide estimates that, among all college students, the proportion who intend to vote in the upcoming el
    6·1 answer
  • The car race lasted 0.004 hours. Convert this value into a fraction. hours
    8·1 answer
  • 2. A right triangle has a hypotenuse of 15 cm. What are possible lengths for the two legs of the triangle? Explain your reasonin
    5·1 answer
  • A box contains 48 marbles.
    11·1 answer
  • Which figure has the largest area?
    7·2 answers
  • Question 4: In the fourth quadrant, the point will be in the form
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!