1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Savatey [412]
2 years ago
5

What is the common ratio of the geometric sequence 9, 72,576, ...

Mathematics
1 answer:
AysviL [449]2 years ago
8 0

Answer:

Hello! The answer is 8 : 1

Step-by-step explanation:

9 x 8 = 72

72 x 8 = 576

There is a pattern here.

_AnnieTheDreamGirl, 3/9/2022

You might be interested in
Below are five number sequences.
oksian1 [2.3K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is 6.025 as a fraction
Svetllana [295]
<span>6025/1000 for a decimal fraction</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the simple interest on $6570 at 9.5%
nydimaria [60]
<span>The answer is $624.15</span>
3 0
3 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu. Which system of equations is represented by this graph? Graph shows system o
AleksandrR [38]

The equation of the line going through (-6, 0) and (0, -3) is y = -(1/2)x - 3

The equation of the line going through (0, 3) and (-4, -5) is y = 2x + 3

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more variables and numbers.

The equation of the line going through (-6, 0) and (0, -3) is:

y - 0 = [(-3 - 0) / (0- (-6)](x - (-6))

y = -(1/2)x - 3

The equation of the line going through (0, 3) and (-4, -5) is:

y - 3 = [(-5 - 3) / (-4 - 0)](x - 0)

y = 2x + 3

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

7 0
2 years ago
1. One liter is equal to 1,000<br> milliliters. How many liters are<br> equal to 18,045 milliliters?
aksik [14]

Answer:

18.045

Step-by-step explanation:

because you will have 18liters and because of 045 you would let it stay the same and instead of a coma you would put a period.

hop this helps

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Need help pls guys I will love you ❤️
    14·1 answer
  • Work out the value of: (√3)^2​
    11·1 answer
  • definition of implication: why does P(x) v Q(x) become ~Q(x) -&gt; P(x) rather than ~P(x) -&gt; Q(x)?
    14·1 answer
  • You want to buy some beans. An 8-ounce package costs $2.64. A 12-ounce package costs $3.84. A 26-ounce package costs $8.06. Whic
    12·1 answer
  • Ella and Nico had $250 altogether. If Nico spent $35, he would still have $5 more than Ella. How much money did Ella have?
    13·1 answer
  • Write an inequality for the graph below.
    12·1 answer
  • Need help ill pay a lot just do my math test. answer every question
    13·1 answer
  • Given f(x) = 3x – 1, solve for x when f(x) = -7.
    13·2 answers
  • Jess was babysitting 4 kids. She brought candy as their reward for being good. Jess kept 10
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!