1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Degger [83]
2 years ago
15

Answerrrrrrrrrrrr plzzzzzzzzzzz

Mathematics
1 answer:
erastova [34]2 years ago
5 0
Since those lines are parallel, those two angles are equal. Therefore:
3x+15=105
3x=90
x=30
You might be interested in
7777777777777777777777777777777777777777777777777777777777x1
Vikki [24]

Answer:

7777777777777777777777777777777777777777777777777777777777

Step-by-step explanation:

Any number multiplied by 1 is itself.

6 0
3 years ago
If H is the center of the circle, find mGJI A 117.33 B 222.57 C 242.67 D 256.56
Alekssandra [29.7K]

Answer:

GJI = 242.67

Step-by-step explanation:

A circle is 360 degrees

GI + GJI = 360

The arc length is the same as the angle when it is at the center

117.33 + GJI = 360

GJI = 360 - 117.33

GJI = 242.67

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Prime Factorization - Prime Factorization how to do it the prime factorization of 1800 help me
aksik [14]

1800|2\\.\ 900|2\\.\ 450|2\\.\ 225|5\\.\ \ 45|5\\.\ \ \ 9|3\\.\ \ \ 3|3\\.\ \ \ 1|\\\\1800=2\cdot2\cdot2\cdot3\cdot3\cdot5\cdot5=2^3\cdot3^2\cdot5^2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I do not understand this Can you please help.
Marrrta [24]

Answer: 1.7 is the answer hope this helps.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The owner of a flower shop sells 18 roses for $90. What is the cost in dollars per rose?
3241004551 [841]

Answer:

Each flower cost an equivalent of $5 per flower. To get this answer you have to divide 90 by 18 to get the average cost of the flowers and stuff.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A toy manufacturer wants to minimize her cost for producing two lines of toy airplanes. Because of the supply of materials, no m
    7·1 answer
  • What is another way to write 49*12? 1. 50*10<br> 2. 50*10+2<br> 3. 50*12-12 <br> 4. 50+12-12
    7·1 answer
  • Determine the unit rate of a marathon runner who travels 9/2 miles in 3/4 hour.
    14·1 answer
  • Blake drew square ABCD. Then, he drew the image of it, square A ' B ' C ' D', 2 centimeters to the right of the original figure.
    12·2 answers
  • Which property is illustrated by the following statement?
    11·2 answers
  • Twenty more than half a number is 70. What is the number
    9·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    8·1 answer
  • I NEED HELP ASAP PLZ!!!!
    11·1 answer
  • Please help!! Giving brainliest and extra points!! (Click on photo)
    12·1 answer
  • Solve the system of equation <br> y=4x-3<br> Y=-2x+9
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!