Answer: $15.00
Step-by-step explanation: If 3 sodas cost you $4.50 then you divide it by 3 to get $1.50 per soda. Then you multiply the number by ten to get $15.
Answer:
8.27 ft.
Step-by-step explanation:
Using trigonometry of a right angled triangle:
cos 74 = x / 30 where x is the required distance
x = 30 cos 74
= 8.269 ft
You would move all terms that don’t contain x to the right side and solve. Answer : x= -3
12.60 / 7 = $ 1.80 per bottle
10.98 / 6 = $ 1.83 per bottle
18.10 / 10 = $ 1.81 per bottle
16.38 / 9 = $ 1.82 per bottle
best buy (cheapest) is : $ 12.60 for 7 bottles <==
Answer:
B
Step-by-step explanation:
The direction of the greater than/equal to signs dictates which direction the graph is shaded.