1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
3 years ago
13

b In a hostel. 50 students have food enough for 54 days. How many students should be added in de the hostel so that the food is

enough for only 45 days?​
Mathematics
1 answer:
lys-0071 [83]3 years ago
6 0
Everybody will one thing a day
You might be interested in
Melissa collects data on her college graduating class. She finds out that of her classmates, 60% have brown hair, 20% have blue
Viefleur [7K]

Answer:

your answer is 0.75

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Given m||n, find the value of x.
USPshnik [31]

Answer:

57 degrees

Step-by-step explanation:

Same side interior angles are supplementary which means they both equal 180 degrees.

3 0
3 years ago
A ball is rolling at a rate of 3 ft per second toward a wall that is 33 feet away. Select all that apply to this situation.
vodomira [7]

Answer:

The y-intercept is 33ft. The ball is 33 feet away from the wall

It will take the ball 11 seconds to touch the wall

The slope is -3 feet. The ball is rolling towards the wall at 3 ft per second.

Step-by-step explanation:

I took the test.

3 0
3 years ago
What is a number as a decimal 1 over 20
hram777 [196]
1/20 is equivalent to .05 because 5/100 is 1/20.

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Yuki bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?
xxTIMURxx [149]
Hello!

\bf Answer:

The price is \bf $0.75 per ounce.

_____________________________

\bf Explanation:

1 pound = 16 ounces

Divide the price by the number of ounces there are in a pound.

12 ÷ 16 = 0.75

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 99÷99+7÷4<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2" id="TexFormula1" title="2" alt="2" align="absmiddle" class="latex-
    5·1 answer
  • Which is the equation of a line that has a slope of -3 and passes through point
    6·1 answer
  • What times 5 equals 4
    7·2 answers
  • Find -8+(-13)<br> _______<br> (-6)°2
    13·2 answers
  • Yet again I still get confused
    14·1 answer
  • To make the swim team Pedro must swim 400 m in less than seven minutes Pedro where the first 200 minutes in 2.86 minute he swam
    12·1 answer
  • If the cost of 1 kg of oranges is Rs.75.5, find the cost of 6.5 kg oranges.
    13·1 answer
  • Rectangle ABCD has vertex coordinates A(1, -2), B(4,-2),
    11·1 answer
  • Select the correct answer.
    10·1 answer
  • Instruction
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!