1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
chubhunter [2.5K]
2 years ago
13

(m+n)¹⁰; The 6th term will contain m?n?​

Mathematics
1 answer:
Nataly_w [17]2 years ago
6 0

Answer:

252.m^5.n^5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the value of x?<br><br> 16<br> 50<br> 130<br> 164<br> Please hurry !!!
Dmitry_Shevchenko [17]
C) 130 i hope this helps good luck 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andy is scuba diving. He starts at sea level and then descends 10 feet in 2 1/2 minutes.
tino4ka555 [31]

Answer:

A. -4 feet per minute (FPM)

B. -24 feet below sea level.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Some questions have the form y = kx, where k is a number. Drag each question to the correct category below. ( X = y/2 ),( y = .1
fomenos

Answer:

<u>Has the form y = kx</u>

( y = 0.11x)

(y = 0.04x)

<u>Can be put into form y = kx</u>

(z/x = 9)

<u>Other</u>

(5 = xy)

( x = y/2)

Step-by-step explanation:

<u>y = kx</u>

( y = 0.11x)

(y = 0.04x)

<u>kx = y</u>

(z/x = 9)

-----------

( x = y/2 )

( x - 5 = y)

(5 = xy)

8 0
3 years ago
Solve the equation for x. <br><br> x + 13 = 22​
AveGali [126]
X=22-13
x=9
Ya. . . . .
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara bought two pounds of strawberries for $5.12. What is price in dollars per ounce of strawberries 1 pound =16 ounces
nikdorinn [45]
Sara paid .16 per ounce of strawberrys...
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Fill in the sign that completes the equation below<br><br> 7,300=730 10
    6·2 answers
  • Which explanation correctly solves this problem?
    6·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·1 answer
  • What is the opposite integer of -(-8) And -(-65)
    10·1 answer
  • A human heart beats an average of 80 beats per minute. How many heart <br> beats is this in a day
    13·1 answer
  • What 4.2 times 0.7 /a is 294 /b is 2.94 /c 29.4
    8·2 answers
  • Marcus boxers dog 3/5 of a mile every day how far does Marcus walk his dog 6 days
    12·1 answer
  • Express this number in scientific notation. 0.0048
    13·1 answer
  • A national organization sets out to investigate the change in prevalence of HIV since the last census in 2010. A total of 4,706
    9·1 answer
  • What is the solution for x? x/5=2
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!