1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
2 years ago
7

At Store A, a pair of jeans costs $35. The same kind

Mathematics
1 answer:
Alex Ar [27]2 years ago
4 0
It would cost less at store B. Store B’s jeans would be $24.50 and Store A would have their jeans at $28
You might be interested in
Which sentence is true?
Sloan [31]

Answer:

Natural numbers are all numbers 1, 2, 3, 4… They are the numbers you usually count and they will continue on into infinity.

Whole numbers are all natural numbers including 0 e.g. 0, 1, 2, 3, 4…

Integers include all whole numbers and their negative counterpart e.g. …-4, -3, -2, -1, 0,1, 2, 3, 4,…

All integers belong to the rational numbers. A rational number is a number

ab,b≠0

Where a and b are both integers.

Example

The number 4 is an integer as well as a rational number. As it can be written without a decimal component it belongs to the integers. It is a rational number because it can be written as:

41

or

82

or even

−8−2

Whereas

15=0.2

is a rational number but not an integer.

A rational number written in a decimal form can either be terminating as in:

15=0.2

Or repeating as in

56=0.83333...

All rational numbers belong to the real numbers.

If you look at a numeral line

picture05

You notice that all integers, as well as all rational numbers, are at a specific distance from 0. This distance between a number x and 0 is called a number's absolute value. It is shown with the symbol

|x|

If two numbers are at the same distance from 0 as in the case of 10 and -10 they are called opposites. Opposites have the same absolute value since they are both at the same distance from 0.

|10|=10=|−10|

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A school bought $548 in basketball equipment and uniforms costing $29.50 each. The total cost was $2,023. Write an equation you
MAXImum [283]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Scientists say we should sleep 3/8 of a day.How about many hours is this
victus00 [196]

Answer:

9 hours

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zoe is 16 years old. Her brother Luke is 3 years more than half her age. Write a numerical expression for Luke’s age.
Alenkasestr [34]

; Simplified =

Let "Zoe" = z

Let "Luke" = x

x = 16/2 + 3 is your equation

You're expression is

~

3 0
3 years ago
Which inequality is represented by the graph y>-2/3x+1 y<-2/3x+1 y<-3/2x+1 y>-3/2x+1
soldi70 [24.7K]

Answer:

the 3rd one is the graph answer

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write -3x^2-18-31 in vertex form.
    7·1 answer
  • Molly bought 15 yards of fabric for $4.50 a yard to make dog beds. She sells each dog bed for $17.50. After subtracting the cost
    14·2 answers
  • Fill in the other coordinate for the line 2x−5y=11 (2, )
    12·2 answers
  • Base 1 feet, altitude 6 inches.<br><br> sq. ft.<br> 1 sq. ft.<br> 4 sq. ft
    13·2 answers
  • 10. If a seamstress is paid $7.85 per hour and works 18.75 hours in one week, how much is she paid for that week? A. $147.19 B.
    14·2 answers
  • Expand and simplify: (2x − 5y) (x + 3y)
    11·1 answer
  • Problem: In good weather, tomato seeds can grow into plants and bear ripe fruit in as few as 19 weeks. Lorna planted her seeds 1
    10·1 answer
  • Determine whether or not the triangle with the given side lengths is a right triangle.
    10·1 answer
  • Common denominators for 14 and 710
    13·1 answer
  • Given that ​3x^2-3x+2 find each of the following. ​a) ​g(0) ​b) ​g(​) ​c) ​g(​) ​d) ​g(​x) ​e) ​g(1​t)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!