1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
2 years ago
7

Please help me, I am very confused, Im in an exam and need your help, I will give u a thanks, also this is a 6th grader question

Mathematics
2 answers:
STatiana [176]2 years ago
8 0

Answer:

64

Step-by-step explanation:

0.75(x)= 48

Divide both sides by .75 to get 64

Zepler [3.9K]2 years ago
6 0

Answer:

48 ×9.75÷100 = 4.68

think this is the answer

You might be interested in
Tyler ate 42 grapes from a bowl. There were 90 grapes in the bowl to begin with. What percent of the grapes did Tyler eat?
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

He ate 42 of the 90 grapes in the bowl

The percentage of grape he ate will be given as this:

42/90 * 100%

=46.67%

Tyler has ate 46.67% of the grapes

4 0
3 years ago
Which of the following equations can be used to find the length of EF in the<br> triangle below?
lbvjy [14]

Answer:

first choice is the correct answer

5 0
3 years ago
A scientist looks at a bacterium and a virus in a lab. The bacterium has a diameter of 10 Superscript negative 6 meters. The vir
timofeeve [1]

Step-by-step explanation:

The diameter of the bacterium is 10 times greater than that of the virus.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$39.45. What is the unit price of the pairs of socks​?
Brums [2.3K]

Answer:

7.89

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many ones are there in 700
erastova [34]
The answer to this is 0
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • To solve a problem, we often _________ the given information into algebraic expressions and equations.
    9·1 answer
  • Some people think it is unlucky if the 13th day of month falls on a Friday. show that in that there year (non-leap or leap) ther
    9·1 answer
  • Choose two numbers from the box to complete the sentence.
    10·1 answer
  • Harold is placing a mat of width w+4 around a 16 in. by 20. portrait. If Dan expression for the perimeter of the outer edge of t
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to x^6-9
    15·1 answer
  • What property is shown by the equation? Column A Column B 1. 0 ÷ (–6) = 0 2. (–1) • (–9) = 9 3. 1 • (–18) = –18 4. A. Reciprocal
    11·1 answer
  • Identify the pair of angles as corresponding alternate interior, both or neither
    12·2 answers
  • At Grab &amp; Go Grocery, you can buy 4 yogurt cups for $5. If the unit price stays the same, how much would it cost to buy 10 y
    5·1 answer
  • Two different customers go to Vallarta to get stuff to make tacos. Customer A buys 2 packages of tortillas for $2 each, 2 pounds
    8·2 answers
  • Deborah spent $70 on food and clothes. She spent $26 more on clothes than on food. On your worksheet, solve the question and wri
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!