1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
2 years ago
10

Dora has an after school job at the Children’s Zoo. She notices that at one meal, 3 cats will eat 2 cans of food.

Mathematics
1 answer:
s344n2d4d5 [400]2 years ago
4 0

Answer:

0,666667

Step-by-step explanation:

the cats will act fast and one will steal from both of them and getting half of both meals

You might be interested in
PLEASE ANSWER ASAP TIMED! A candle shop owner collected data on customers favorite scents as shown in the table. A customer is r
Ne4ueva [31]

Answer: .14

Step-by-step explanation: 2020 edg

3 0
2 years ago
The cost of a gallon of gas increased from $3.54 to $3.87 over the weekend. What is the percent increase for the cost of gas, ro
Dmitrij [34]

Answer:

9%

Step-by-step explanation:

percent increase is calculated as

\frac{increase}{original} × 100%

increase = $3.87 - $3.54 = $0.33 , then

% increase = \frac{0.33}{3.54} × 100% ≈ 9% ( to the nearest whole percent )

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Jamal works as an electrician’s apprentice. He rewired 4 electrical outlets in 1 1/2 hours. If he works at the same pace for 7.5
RSB [31]

This can be solve by first solving the proportionality constant

Number electic outlets rewired is directly proportional to time spent

4 = (1 ½)a

Let be the proportionality constant

A = 8/3

O = (8/3)(7.5)

o = 20 outlets will jamal rewired if he works for 7.5 hrs 

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An item originally costs $16.95 and is on sale for 22% off the original price. The sales tax is 6.5%. Find the cost of the item
olga_2 [115]

Answer:

$14.08

Step-by-step explanation:

$16.95 * 22% = $3.729

$16.95 - $3.729 = $13.221

^ to find the sale price of the item

$13.221 * 6.5% = $0.859

$13.221 + $0.859 = $14.08

^ to add on sales tax to the sale price

8 0
3 years ago
Instructions: Solve the following literal<br> equation.<br> Solve 4x – 2y = 18 for y.<br> y =
krok68 [10]

Answer:

y =  - 9 + 2x

Step-by-step explanation:

Objective: Use the rules of Algebra to isolate y.

4x - 2y = 18

- 2y = 18 - 4x

y =  \frac{18 - 4x}{ - 2}

y =  - 9 + 2x

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Robin can mow a lawn in 3 hours, while Brady can mow the same lawn in 4 hours. How many hours would it take for them to mow the
    7·1 answer
  • The sum of two numbers is 31 and their difference is 7
    13·1 answer
  • Jessica had $115 to spend on 9 books. After buying them, she had 16 dollars. How much did each book cost
    11·1 answer
  • Given f(x) = x^2-6x - 16 Determine when f(x) = 0
    7·1 answer
  • Ben climbed 15 feet up a hill,8 feet down a hill, and 11 feet up another hill. What is his overall change in elevation?
    12·1 answer
  • Ted wanted to determine if one brand of paper towels​ (Brand A) was stronger than another brand​ (Brand B). He performed a study
    7·1 answer
  • 600,000 + 60,000????
    13·2 answers
  • MONEY Gillian, Roger, LaToya, and Ichiro had lunch at a restaurant. After sales tax and tip were added, the total bill was $23.8
    15·1 answer
  • Solve the inequality 16
    15·1 answer
  • How would you sold for -30/x=6 what is x?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!