1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
2 years ago
11

Each sheep has 4 legs and each chicken has 2 legs.if a farm boy counts 50 heads and 130 feet, how many sheep are there

Mathematics
1 answer:
slavikrds [6]2 years ago
6 0

Answer:

15 sheep

Step-by-step explanation:

1 leg = 1 foot

1 head = 1 animal

Suppose all the animals are chickens:

50 × 2 = 100

130 - 100 = 30

4 - 2 = 2

30 ÷ 2 = 15

Hence, there are 15 sheep.

You might be interested in
If
charle [14.2K]

Answer: 1

Step-by-step explanation:

but why is it fx then the rest r g?

4 0
2 years ago
266.88 is closest to 280, 300, 2,800
xz_007 [3.2K]
280........................................
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use distributive property to simplify <br> -(x+3y-z)
UkoKoshka [18]

Answer:

-x - 3y + z

Step-by-step explanation:

Think of a imaginary 1(-1 because of the sign) in front of the parenthesis and distribute it to the other number and so x will become -x, 3y will become -3y and -z will become z because two negatives make a positive.

4 0
2 years ago
Write the nth term of the following sequence in terms of the first term of the sequence.
ZanzabumX [31]

Answer:

a(n) = 1 + 7(n-1)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
3) Consider a triangle with side lengths 5 and 13. What are the possibilities for the third side if the
mars1129 [50]

Answer:

find the square of both numbers

13²=169

5²=25

minus the square

169-25 to get 144

find the square root of 144

✓144=12 the third side is 12

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Gary ate 21/25 of his candy bar. What percent of the candy bar did Gary eat?
    6·2 answers
  • Monday
    13·2 answers
  • Express the confidence interval 0.866 ± 0.037 in open interval form (i.e., (0.155,0.855)).​
    11·1 answer
  • What is 5 3/5 written as a decimal
    6·1 answer
  • A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Can someone help please
    14·1 answer
  • Cellus
    6·1 answer
  • 1. Find the value of c and d if<br>9c+2d = 54<br>с+ 2d = 6<br>c = 6 and d = 8​
    14·1 answer
  • Two opposite angles of a parallelogram are always
    15·1 answer
  • Emily is saving money for her vacation. She started with 23.00 and earns 8.00 each day. How much money will she have on day 10?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!