1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
brilliants [131]
2 years ago
10

7x+2-4x=23 solve for x PLEASE HELP ME PLEASE SHOW THE WORK TYY

Mathematics
2 answers:
aniked [119]2 years ago
6 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

combine like variables

(7x-4x) +2 = 23

3x+2=23

subtract 2 from both sides

3x(-2+2)= (23-2)

3x=21

divide both sides by 3

3x/3= 21/3

x=7

dangina [55]2 years ago
3 0

Answer:

7x+2-4x=23,,,3x+2=23,,,3x=25,,,x=25/3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is -18.278-(6.8)
Nastasia [14]

your answer would be -25.078

i hope this helps.!

5 0
3 years ago
-4(4v-u-6) solve using distributive property
GarryVolchara [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

-4 ( 4v - u - 6 )

You will multiply -4 with everything in the parentheses.

-16v + 4u + 24

4 0
3 years ago
How do you classify the following polynomial?<br> -4x³ + 2x² - 5x+3x²
sammy [17]

Answer:

-4 x³+2x²-5x+3x²

combine like terms

-4x³ +5x²-5x

common factors

-1(4x³-5x²+5x)

find one factors

Ans: -x (4x²-5x+5)

5 0
2 years ago
Whoever can answer this word problem first gets Brainiest!
zhenek [66]

Answer:

150 meters

Step-by-step explanation:

Look at the attachment

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
grace made 7 bouquets for the bridesmaids in a wedding. she put 3 roses, 4 tulips, and 2 lilies in each bouquet. how many flower
Marina CMI [18]
63 because 3+4+2=9 and 7×9=63 so grace used 63 flowers in all
3 0
3 years ago
Other questions:
  • At a concession stand, 9 slices of pizza and 5 soft pretzels cost $33.25. If 6 soft pretzels and 4 slices of pizzas cost $19.50,
    9·2 answers
  • If 8 apples cost $1.60, how much is one apple?
    13·2 answers
  • 5x+4y=8. please i need help please
    14·1 answer
  • What’s the answer to the question
    6·1 answer
  • A) 11.5 km <br> B) 9.5 km <br> C) 9 km <br> D) 9.7 km
    8·1 answer
  • Whats is the estimate of 145.5÷21
    8·1 answer
  • Tim is making 30 sundaes with mint, chocolate, and vanilla ice cream.
    6·2 answers
  • If Micah lives 8 miles from school and Bianca lives 6 miles from school, what are the coordinates of the school?
    11·1 answer
  • A landscaping company uses a mixture of 20 pounds of grass seed and 356 pounds of fertilizer when reseeding a customer's lawn.
    8·1 answer
  • The value of y is directly proportional to the value of x when x=512 y=128 what is the value of y when x=64
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!