1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
2 years ago
8

Which equation has the correct sign on the product?

Mathematics
1 answer:
Mila [183]2 years ago
3 0

Answer: a.

Would appreciate brainly <3

You might be interested in
Teesha is in the chess club. There are 31 students in the club. Four of them will be picked at random to attend an awards banque
tamaranim1 [39]
Teesha chances are 4/31
6 0
3 years ago
Please help will mark brainliest if correct
sesenic [268]

Answer:

Step-by-step explanation:

<u><em>The triangles can not be proven congruent.</em></u>

We have AAA theorem ⇒ given triangles are similar for sure.

3 0
3 years ago
B=3/a+2 make a the subject​
katen-ka-za [31]

Answer:

Solve for a

A= 3/B - 2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The five members of the Traynor family each buy train tickets. During the train ride, each family member buys a boxed lunch for
larisa [96]

Let's assume

the price of each train ticket is x

we are given

total number of family members =5

so, total cost of ticket = total number of family members*the price of each ticket

so, total cost of ticket =5*x

so, total cost of ticket =5x

now, we have

each family member buys a boxed lunch for $6.50

so, total cost of lunch box = total number of family members*price of each lunch box

so, total cost of lunch box = 5*6.50

total cost of trip = total cost of ticket+total cost of lunch box

we are given

total cost of trip is $248.50

now, we can plug values

and we get

248.50=5x+5*6.50

now, we can solve for x

248.50=5x+32.5

248.50-32.5=5x+32.5-32.5

216=5x

\frac{5x}{5} =\frac{216}{5}

x=43.2

so,

the price of each train ticket is $43.2..........Answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the next term of the geometric sequence?
Makovka662 [10]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

In a geometric sequence you are just multiplying basically. To go from 36 to 24, you multiply by 2/3, and the same will be with the next term. When you multiply 24 by 2/3 you get 16.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • I want to know what is 43 x 30 this question might be really hard?
    12·2 answers
  • Suppose you're flying a kite, and it gets caught at the top of the tree. You've let out all 100 feet of string for the kite, and
    10·2 answers
  • 3-7=<br> 4-6=<br> 3+-6=<br> 4--1=<br> -5+-5=<br> -3+5=<br> -4-6=
    5·1 answer
  • Match the algebraic expressions given below with the verbal phrases.
    14·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • A car took 6 minutes to travel between two stations that are 3 miles apart find the average speed of the car in mph
    5·2 answers
  • (b) Factorise a² + 15a + 36
    5·2 answers
  • Classify each triangle by it angle and by its sides plz help me out
    15·1 answer
  • A special blend of wild birds because 16.99 for 20 pounds to the nearest penny how much will 50 pounds cost
    9·1 answer
  • What is the area of this figure?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!