1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelechka [254]
3 years ago
11

I really need help with this one it's due today!!

Mathematics
1 answer:
baherus [9]3 years ago
4 0

Answer:

-2/3

3/2

Step-by-step explanation:

So to have a line parallel the equation is: m1 = m2, meaning the slope (represented by m in this equation) is equal. So in the equation. 3y = - 2x + 4 you need to simplify the equation by dividing both sides by 3. Which would be like so: y = - 2/3x + 4/3, which the slope will be -2/3.

To be perpindicular you need the slope to be: m1 * m2 = - 1. So because we already know that the slope is -2/3, all we need to do is set up an equation: -2/3 * y = - 1

-2/3y = - 1

multiply both sides by 3/-2

y = 3/2

You might be interested in
Whats the answer and why?
san4es73 [151]

A) -13

Bcz

x^2-13x+12=0

x^2-x-12x+12=0

x(x-1)-12(x-1)=0

(x-1)(x-12)=0

6 0
3 years ago
2.7 times a number equals 8.37?
KIM [24]

Answer:

22.599

PLEASE SAID THANKS

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kaylin buys a greeting card for $3.79. she then buys 4 postcards that all cost the same amount. the total cost is $5.11. how muc
Pie

Answer:

Step-by-step explanation:

Givens

Greeting Card = 3.79

Total Cost = 5.11

Post cards = x

Equation

Total Cost = Greeting Card + 4x

Solution

Substitute the gives into the equation

5.11 = 3.79 + 4x                       Subtract 3.79 from both sides

5.11 - 3.79 = 3.79 - 3.79 + 4x  Combine

1.32 = 4x                                  Divide by 4

1.32/4 = 4x/4

x = 33

Each post card costs 0.33 dollars

4 0
2 years ago
Mary is flying a kite and has let out 50 yards of kite string. Mary’s kite is directly above Erika.
ch4aika [34]

The distance of Erika from kite directly is 35.71 yards

Step-by-step explanation:

Considering the given situation as a right triangle with string as hypotenuse and the distance between both girls as base

So,

h = 50\ yards\\b = 35\ yards

As the triangle is a right triangle, we can use pythagoras theorem to solve this problem.

h^2 = b^2 + p^2\\p^2 = h^2 - b^2\\p^2 = (50)^2 - (35)^2\\p^2 = 2500-1225\\p^2 = 1275\\\sqrt{p^2} = \sqrt{1275}\\p = 35.707\ yards

Rounding off to nearest hundredth

=> 35.71 yards

Hence,

The distance of Erika from kite directly is 35.71 yards

Keywords: Triangle, Pythagoras

Learn more about triangle at:

  • brainly.com/question/10978510
  • brainly.com/question/11007026

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
The distance from Baltimore to New York is about 171 miles this is about 189 miles less then the distance from Baltimore to Bost
SVEN [57.7K]
The distance from Boston to Baltimore is 360 miles away
Baltimore to New York is 171 miles
New York to Boston is 189 miles
Baltimore to Boston is 171+189
Baltimore to Boston is 360 miles away
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Claire's lunch bill was $17.35. She gave a tip of $3.82. What percent did Claire leave as a tip?
    13·2 answers
  • The ratio of Mike buying fish to Millie buying fish was 8 to 2. If in total they bought 150 pounds of fish. How many pounds did
    6·1 answer
  • The weight of baby goats is believed to be Normally distributed, with a mean of 5.75 pounds. The average weight of a random samp
    6·1 answer
  • What is 12 5/12 - 1 7/12?
    9·1 answer
  • Justin is selling cans of soda. It costs him $3 each week to advertise his business. He buys each can for $0.30 and sells each o
    11·2 answers
  • A function has the rule y = -2x + 11. Which of the following ordered pairs represents an input of 4 and its output?
    13·1 answer
  • What number must be subtracted from -3/5<br> to get -2
    6·1 answer
  • 3. Find x. Round to the nearest tenth. *
    13·2 answers
  • The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
    9·2 answers
  • HELP MEEEEEE PLEASE&lt;3
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!