1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
2 years ago
8

A 9-ounce can of peaches sells for $1.26. Find the unit price.​

Mathematics
1 answer:
Alja [10]2 years ago
4 0

Answer:

0.14 per ounce

Step-by-step explanation:

1.26 ÷ 9= 0.14

Hope this helps! :)

You might be interested in
Please help ASAP. Thanks so much
seropon [69]

Answer:

its A

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer! will give brainliest!!!
GalinKa [24]

Answer:

The answer is the last one

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2<br> (<br> 3<br> r<br> +<br> 4<br> )<br> −<br> 3<br> (<br> r<br> +<br> 1<br> )<br> =<br> 11
Slav-nsk [51]

Answer:

Kindly rewrite the question clearly.

8 0
2 years ago
9/10 as a unit fraction
Oxana [17]
Im not to sure but I am pretty sure it's 1/10
6 0
3 years ago
On the attached drawing what is the name for Angle LHJ? Obtuse, acute, complementary or right?
Natasha2012 [34]

Answer: Right (Last option)

Step-by-step explanation:

As you can see in the figure, the parallel lines AD and GJ are intersected  by two lines.

The line EL intersects the parallel lines and there are two angles that are formed by this intersections which are located on the exterior of AD and GJ, but  on opposite sides of EL, (these angles are called "Alternate exterior angles" and they are congruent), which are:

 ∠LHJ and ∠EBA

You can observe that the angle ∠EBA is indicated with a square. This means that the measure of that angle is 90° (Right angle).

Therefore, if ∠EBA=90°, then ∠LHJ =90°

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Using complete sentences, explain how to find the average rate of change for f(x) from x = 4 to x = 7.
    13·1 answer
  • Jamie says the value of the expression 1.34 times (-19/37) is close to -0.75 does this seem reasonable. explain
    8·2 answers
  • Greg bought 2 boxes of balloons he used half of them to decorate his yard he used 40 to decorate his porch he used the rest insi
    15·1 answer
  • Will.the product be positive or negative (-13) x...x (-13) 35 times
    11·2 answers
  • Use the FOIL method to find the product below.
    8·1 answer
  • Kala drove 260 miles using 12 gallons of gas. at this rate, how many gallons of gas would she need to drive 286 miles
    11·1 answer
  • PLEASE, I NEED HELP!!!!<br> MATHS!!!
    11·1 answer
  • Find the solution Y=-3x-5 y=9x+7 and show on graph
    13·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP!!!
    14·1 answer
  • Help pls
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!