1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
3 years ago
8

A 9-ounce can of peaches sells for $1.26. Find the unit price.​

Mathematics
1 answer:
Alja [10]3 years ago
4 0

Answer:

0.14 per ounce

Step-by-step explanation:

1.26 ÷ 9= 0.14

Hope this helps! :)

You might be interested in
Which could be the first step in solving this system of equations by substitution?
Ainat [17]

Answer:

The first step is to replace the y in y-x=15 with 7x (we can do this because the first equation tells us that they're equal)

solve and get

(2.5,17.5)

or x= 2.5 y=17.5

Step-by-step explanation:

The first step is to recognize that y=7x which means that we can just replace the y in the second equation with 7x

7x-x=15

6x=15

x=2.5

Then we can solve for y

y=7(2.5)

y=17.5

3 0
3 years ago
I don’t understand stand this question someone please help me with work shown
djyliett [7]

Answer:

60°

please look into the solution down here.

Step-by-step explanation:

since BD bisects it, then the angles should be bisected symmetrically, or in other words, ANGLE ABD = angle DBC,

hence,

4x = 2x +30

2x = 30

x = 15

therefore, angle DBC = 2x + 30 = 2(15) + 30 = 60°.

4 0
3 years ago
Which expression represents a difference of squares? A. 4x2 − 16x B. t2 + 100 C. 25k − 64 D. 81 − 49y2
LuckyWell [14K]

Answer:

I believe it would be C, not 100% sure though

7 0
3 years ago
I need helpppppppp ??ASAP
KIM [24]

Answer:

60.32

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Use the direction variation equation to solve this?
Volgvan
I have the same thing someone please help us
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the volume . V = l * w * h.
    6·2 answers
  • Just chose a number: 28 or 320
    14·2 answers
  • PLEASE HEL MUST BE DONE URGENTLY
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP ): 25 PTS + BRAINLIEST TO RIGHT/BEST ANSWER
    12·1 answer
  • Calculate the side lengths a and b to two decimal places.
    13·1 answer
  • 1. One yard is equal to 3 feet. How many
    6·2 answers
  • Determine the domain of the following graph
    10·1 answer
  • Rewrite the following equation in slope-intercept form.<br> 6x + 13y = -10
    7·2 answers
  • What is 362,000 rounded to the nearest ten thousand
    8·1 answer
  • Mr.smith has 238 eggs in the warehouse. He collected all another 122 eggs from his chickens yesterday. As he arranged all the eg
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!