1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
2 years ago
6

Find c

" title="a+a=10\\a+b=35\\b-z=5\\z+a+b+c= 10" alt="a+a=10\\a+b=35\\b-z=5\\z+a+b+c= 10" align="absmiddle" class="latex-formula">
Mathematics
2 answers:
marin [14]2 years ago
6 0
C=-50 a=5 b=30 z=25

25+5+30+(-50)=10
TEA [102]2 years ago
5 0

Answer= -50

a= 5

b= 30

z= 25

c= -50

You might be interested in
Select all the numbers that Logan could multiply by 54,216 to get a product less than 54,216
Svetradugi [14.3K]
Any answer less than one would work, soothe answers are A and D
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the total area of a dartboard is 30,000 mm2 and the area of the bull's-eye is 1000 mm2, what is the probability of getting a
AlladinOne [14]
Chances of hitting bull's-eye is \frac{1000}{30,000} that =\frac{1}{30} 1-:30= 0.03= 3% 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A seamstress needs to cut 15-inch pieces of ribbon from a roll of ribbon that is 9 feet length. What is the greatest number of 1
yan [13]
STEP 1:
Divide the length of the ribbon by the size of the pieces.

12 inches= 1 foot

= 9 ft ÷ 15 inch pieces
convert ft to inches
= (12)(9) ÷ 15
= 108 ÷ 15
= 7.2 pieces from one roll

STEP 2:
multiply the number of pieces that can be cut from one roll by the number of rolls

= 7.2 pieces * 5 rolls
= 36 pieces total from 5 rolls

ANSWER: The greatest number of 15-inch pieces that can be cut from five 9-foot rolls is 36.

Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
HELP !!!!!! FAST!!!!!
Naya [18.7K]
The answer is 162 81pi/2
Hope this helps!
 
the area is (1/2) x pix 9^2 = 81pi over 218.9=162162-81pi over 2
5 0
3 years ago
Jonathan’s pay varies directly with the number of hours he works. He is paid $384 for 32 h of work.
Alexeev081 [22]
First find the unit rate which is 12 dollars per hour than times that with 12 and you will get $144 dollars for 12 hours of work

5 0
3 years ago
Other questions:
  • For all functions of the form f(x) = ax2 + bx + c, which is true when b = 0?
    16·2 answers
  • Evan spent 20 hours doing homework last week. This week he spent 25 hours doing homework. He says that he spent 125% more time d
    9·1 answer
  • HELP ME ANSWER THIS PLEASE!!!
    12·1 answer
  • What is the surface area of 5, 8, and 3
    9·2 answers
  • All 5 students in Mrs. Awful's class got a 50 on the test. What’s the average grade in this class?
    9·1 answer
  • Solve for x using the correct order operations
    9·1 answer
  • How are these triangles congruent??????
    14·1 answer
  • A company that makes​ hair-care products had 6,000 people try a new shampoo. Of the 6,000 ​people, 48 had a mild allergic reacti
    6·1 answer
  • What's the value of given expression​<br><br>3³ - 3⁴
    11·2 answers
  • Help me please!!! 45 points to whoever helps!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!