1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
3 years ago
7

Every day Michelle does four more high jumps than Cintia. Which of the following graphs correctly represents the relationship be

tween the number of high jumps Michelle does and the number of high jumps Cintia does?

Mathematics
1 answer:
Georgia [21]3 years ago
7 0

Answer:

A)

Step-by-step explanation:

In the first graph, Michelle is doing more jumps than Cintia.

In the second graph, Cintia is doing more jumps than Michelle.

Therefore, the correct graph is the first one, A).

You might be interested in
Find two positive numbers whose difference is 27 and whose product is 874.​
zalisa [80]
46 and 19. 46 x 19 = 874 and 46 - 19 = 27
6 0
3 years ago
15x3 - 5x²y + 5xy, factorization<br>​
Dominik [7]
5•3•x•x•x-5•x•x•y+5•x•y=
5x(3x^2-xy+y)
Hope this explanation helps
7 0
3 years ago
Un círculo tiene un radio de 5 cm. ¿Cuántos <br><br>centímetros mide su circunferencia?
denpristay [2]

Answer:

10\pi[/tex]

Step-by-step explanation:

Circunferencia de un círculo = Pi veces diámetro

como el diámetro es igual a la mitad del radio, sabemos que si multiplicamos el radio por dos obtendremos el diámetro del círculo. Por lo tanto, 5 veces 2 = 10. Ahora hacemos 10 veces pi. El cual es 10 pi o 31.4159

Circumference of a circle = Pi times diameter

since the diameter is equal to half the radius, we know that if we multiply the radius by two we will obtain the diameter of the circle. Therefore, 5 times 2 = 10. Now we do 10 times pi. Which is 10 pi or 31.4159

8 0
3 years ago
Which expression is equivalent to
lisabon 2012 [21]

Answer:

i think the answer is, A...

8 0
3 years ago
If i=1, what is the value of 1³?<br> O -1<br> Oi<br> 0 1<br> O-i
sineoko [7]
Here you go! Hope this helps

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is this question proportional? why or why not
    15·1 answer
  • Can -2y = -6 be written in slope-intercept form? If so, what is it?
    8·2 answers
  • A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
    9·1 answer
  • Vítor is going to guess on all 40 questions of his multiple choice test. Each question on the test has 5 answer choices
    10·1 answer
  • A girl walks 5000 m in one hour if the girl walks at the same speed for four hours how many Kilometers will she have walked
    15·2 answers
  • There are 6 teams in a baseball league. A schedule is made such that each team plays every other team 5 times. How many games mu
    6·1 answer
  • 0.5=0.4y - 0.25x Solve for y<br>​
    11·1 answer
  • A 4-cup carton of frozen yogurt costs $3.64. What is the price per pint?
    6·1 answer
  • Rosa's family wants to switch cell phone plans. Cloud Line Cell Service is offering a one-time discount of $25 for families that
    8·1 answer
  • Write 460,000,000 as a power of ten.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!